logo yeni

2015 YILI TEOG SONUÇLARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

Aktif . Yayınlanma mansethaber

ogretmen 7Milli Eğitim Bakanlığından yapılan açıklama ile Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş Sistemi (TEOG) yerleştirme puanlarının açıklanmasının ertelendiği duyurulmuştu.

Bakanlığın ertelemesine neden olan İngilizce sorusunun “Mary” değil, öğrencilerin güçlü ve zayıf yanlarının puanla değerlendirilmesini anlatan A kitapçığındaki 20. soru olduğu belirtiliyor. Millî Eğitim Bakanlığı yetkilileri “Mary” ve bir Türkçe sorusuna açılan davanın bakanlık lehine sonuçlandığını ifade etti.

Bakanlıktan alınan bilgiye göre, söz konusu sorunun İngilizce sınavında yargıya taşınan ikinci soru olduğu ve bu soruyla ilgili yargının yürütmeyi durdurma kararı verdiği belirtildi. Ancak 3 kişilik bilirkişi heyetinden birinin çocuğunun TEOG’a girdiği ortaya çıkınca bakanlık bilirkişiye itiraz etti ve yeni bilirkişi oluşturuldu. Şu anda yargının yeni oluşan bilirkişiye göre karar vermesi bekleniyor.

Hatalı soru

Mary sorusunun yanı sıra 20. soruda da “considerate” kelimesinin karşılığı olarak verilen “thoughtful- düşünceli” kelimesinin “Soruları verilen metne göre cevaplayınız” soru kökünden yola çıkıldığında tek cevap olmadığını ifade edilmişti.

hatali soru

TEOG açıklanma zamanı

MEB yetkilileri TEOG yerleştirme puanlarının ne zaman açıklanacağına ilişkin soruya şu yanıtı verdi: “Yargının kararını bekliyoruz. Bugün (dün) gelir diye bekledik gelmedi, cuma günü karar elimize gelirse akşamına açıklarız. En kötü olasılık pazartesi açıklanır. Zaten biz iptal olma ya da olmama durumuna göre puanları hesapladık. Karar hangi yönde çıkarsı o puanı açıklayacağız. Basının bu durumu ‘şok’ diye neden verdiğini anlamamız mümkün değil.”

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.