logo yeni

HASTANEDE GÜVENLİK PERSONELİNE ŞİDDET "SAĞLIK ÇALIŞANINA ŞİDDET" KAPSAMINDA DEĞERLENDİRİLMEDİ

Aktif . Yayınlanma mansethaber

ozel guvenlik 3Antalya Eğitim Araştırma Hastanesi Psikiyatri Polikliniği'nde çalışan ve bir hasta yakını tarafından bıçaklanan güvenlik personeli, sağlık çalışanı kabul edilmediği için olay "sağlık çalışanına şiddet" kapsamında değerlendirilmedi ve Beyaz Kod uygulaması kullanılmadı. Güvenlik görevlisi, hastane personeli olarak da kabul edilmediği için hastane hukuki sürece dâhil olmadı.

Türk Tabipleri Birliği ve Türk Psikiyatri Derneği, konuyla ilgili ortak basın açıklaması yaparak, taşeron personel uygulamasının sakıncalarına ve sağlıkta artan şiddet olaylarına bir kez daha dikkat çektiler. Açıklamada, sağlıkta taşeron personel uygulaması kaldırılana kadar 'beyaz kod' uygulamasının ilgili yönetmelikte belirtildiği şekilde statüsüne bakılmaksızın tüm sağlık emekçilerini kapsamasının sağlanması istendi.

Açıklamada, “Taşeron aracılığıyla çalışan, çalışma ortamının risklerini azaltmak, güvenliği sağlamak için çaba gösteren güvenlik personelleri, güvencesiz çalışma koşullarında görevlerini yapamaz hale gelmiştir.

Bu olay sağlık emekçilerinin güvencesiz ortamda, hukuksal açıdan yoksun bırakılmış bir şekilde çalışmaya zorlanmasının sonuçlarını bir kez daha gözler önüne sermektedir. Çok tehlikeli iş yeri statüsünde olan hastanelerde, iş güvenliği önlemleri kâğıt üzerinde bırakılmaktadır. Taşeron şirketlerin keyfi bildirimleri esas alındığı için birçok işyerinde sağlık hizmeti veren emekçiler sağlık çalışanı olarak tanımlanmamaktadır.” İfadelerine yer verildi.

Türk Tabipleri Birliği ve Türkiye Psikiyatri Derneği;

-Sağlıkta şiddeti körükleyen politikalardan bir an önce vazgeçilmesini ve meslek örgütlerinin görüşlerini dikkate alan yasal düzenlemelerin hayata geçirilmesini,

-Sağlıkta taşeron personel uygulamasının bir an önce kaldırılmasını,

-Sağlıkta taşeron personel uygulaması kaldırılana kadar "Beyaz Kod” uygulamasının ilgili yönetmelikte belirtildiği şekilde statüsüne bakılmaksızın tüm sağlık emekçilerini kapsamasının sağlanmasını,

talep ettiler.

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.