logo yeni

ÇALIŞAN ANNELERE 300 EURO DESTEK PROJESİNE BAŞVURULAR BUGÜN BAŞLIYOR

Aktif . Yayınlanma mansethaber

kadin memurSosyal Güvenlik Kurumu tarafından AB destekli olarak yürütülen ve 0-24 aylık çocuk sahibi annelere 36 aya kadar aylık 300 euro hibe destek sağlayacak olan projeye başvurular bugün başlıyor.

Türkiye genelinde sadece üç pilot ilde uygulanacak programdan toplam 5 bin annenin yararlanması planlanıyor.

Bursa, Antalya ve İzmir'deki anneler için önemli maddi destek sağlayacak olan ve Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından yürütülen, finansmanı Türkiye Cumhuriyeti ile Avrupa Birliği tarafından sağlanan proje kapsamında başvuran ve gerekli şartları sağlayan 5 bin yeni anneye aylık 300 euro ödenecek.

Destekten yararlanabilmek için 0 - 24 aylık arası çocuk sahibi olan annelerden;

-İlk kez çalışmaya başlayacak, işine geri dönecek veya kayıtsız çalıştırdığı çocuk bakıcısını kayıtlı hale getireceklere 24 aya kadar 300 euro,

-Çocuğuna tek başına bakan, engelli çocuğu olan ve sertifikalı çocuk bakıcısı çalıştıranlara 24 aya kadar 390 euro destek verilecek.

Projeden yararlanarak destek almak isteyen annelerin tam zamanlı olarak bir işveren yanında çalışıyor olmaları gerekiyor. Anneler, başvuruyu bugün saat 10.00'dan itibaren www.sgk.gov.tr adresinden yapabilirler. Ön kayıtlarda kesin kayıt randevusu verilecek.

Başvuru için sınır 5 bin kişi olarak belirlenirken, SGK anneleri düzenli aralıklarla evde kontrol edecek. Bakıcının mazeretsiz 3 kez evde olmaması veya annenin 3 kez bakıcıya ilişkin yükümlülüklerini sağlamaması halinde destek kesilecek.

Gerekli şartları sağlayan annelere ödemeler Eylül 2015'te yapılmaya başlanacak. Temmuz itibarıyla başvuru kriterleri sorgulanacak ve iki ay içinde şartları sağlayan annelere Halk Bankası kanalıyla ödemeler başlayacak. 15 Eylül itibarıyla ilk ödeme annelerin hesabına geçecek.

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.