logo yeni

ASIL İŞİ YAPAN TAŞERONLAR BELİRLENİYOR

Aktif . Yayınlanma mansethaber

kadro2Seçimler öncesinde Karayolları Genel Müdürlüğünde çalışan taşeron işçiler yargı kararı ile hak ettikleri kadrolarına kavuşmuşlardı. Yargı kararında asıl işi yapan personelin taşeron işçi olarak çalıştırılamayacağı yönünde ki vurgu dolayısıyla, diğer kamu kurumlarında da taşeron işçilerin durumlarıyla ilgili çalışma başlatıldı.

Kamu kurum ve kuruluşlarında istihdam edilmekte olan yaklaşık 1 milyon taşeron işçinin durumunu ilgilendiren çalışma ile halen kamu işyerlerinde asıl işi yapmakta olan taşeron personelin kadroya geçirilmesi konusunda yasal düzenleme hazırlanacak.

Seçim öncesinde yasalaşan torba kanun ile taşeron işçilerin izin hakları ve maaşları güvence altına alınmıştı. Maliye Bakanlığı tarafından yürütüldüğü belirten çalışma ile kamuda asıl işi yapanların belirlenmesi ve bu taşeron personelin işçi kadrolarına atanması bekleniyor. Başbakan Ahmet Davutoğlu, seçim öncesinde yaptığı açıklamada diğer kamu kurumlarındaki asıl işi yapan taşeron işçilerin de kadroya geçirileceğini belirtmişti.

Maliye Bakanlığınca yürütülen çalışma ile kamu kurumlarında hangi hizmetlerin dışarıdan alınacağı hangilerinin ise asıl iş sayılacağı tespit ediliyor. Buna göre asıl işi yaptığı belirlenen taşeron işçiler kadroya geçecekler. 

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.