logo yeni

calisanlar2 copy

EMEKLİYE PROMOSYON ÇOK GÖRÜLDÜ

Aktif . Yayınlanma mansethaber

Bankaya maaşlarının yatırılmasına karşılık kamu çalışanlarına ödenen yıllık promosyonların emeklilere de ödenmesi istemiyle açılan dava reddedildi.

Bankaların kamu çalışanlarına, maaşlarının bankaya yatırılması karşılığında promosyon adı altında verilen ücretin emeklilere de ödenmesi için Ankara 10 uncu Sulh Hukuk Mahkemesinde açılan dava, davanın idare mahkemesine açılması gerektiği belirterek reddedildi. Temyiz başvurusu üzerine Yargıtay 3 üncü Hukuk Dairesi tarafından Kararın bozulması üzerine yeniden dosyaya bakan 10 uncu Sulh Hukuk Mahkemesi, ilgili kurumlardan savunma istedi.

Mahkeme Kararında, SGK ile Ziraat Bankası arasında promosyon sözleşmesi bulunmadığı belirtilerek, bankanın maaş ödediği her emekliye 200 TL promosyon ödemesi halinde, 988 milyon 112 bin TL ödeme yapması gerektiği vurgulanarak, bunun da bankanın yıllık kârının büyük miktarına denk geldiği ifade edildi.

Bankanın emekliler için yaptığı masraflar düşünüldüğünde, maaşların yatırılmasından kazanç elde etmediğinin de vurgulandığı Kararda, kamu çalışanlarına bankaların promosyon ödemesine yönelik Bakanlar Kurulu kararının bankadan maaş alan herkese otomatik olarak bu hakkın tanınması anlamına gelmediği ifade edildi.

Kararda ayrıca, BDDK ve Başbakanlık genelgelerinin çalışanlarla ilgili olduğu, emeklilerle ilgili böyle bir genelgenin bulunmadığı da kaydedildi.

MYNET FİNANS

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.