logo yeni

SAĞLIK ÇALIŞANLARI KATILIM PAYI ÖDEMEYECEK

Aktif . Yayınlanma mansethaber

saglikSağlık-Sen’den yapılan açıklamada, sağlık personeline yaptırılan zorunlu sağlık kontrollerinde, sağlık çalışanlarının artık muayene katılım payı ödemek zorunda kalmayacağı belirtildi.

Sendika, Kurum İdari Kurul Toplantısı’nda dile getirilen katılım payı alınmaması talebinin, kabul edilerek uygulamaya geçtiğini belirtti.

Açıklamada, Kamu Görevlileri Sendikaları ve Toplu Sözleşme Kanunu gereği yılda iki defa yapılan Kurum İdari Kurul toplantılarına genel yetkili sendika olarak katılan Sağlık-Sen’in kısa süre önce, sağlık çalışanlarına muayene işlemlerinde randevu önceliği verilmesi, çalışan eşlerin durumlarına göre nöbet ayarlaması yapılması gibi kazanımlardan sonra, şimdi de katılım payı alınmamasının kazanıma dönüştüğü belirtildi.

Konuyla ilgili bir açıklama yapan Sağlık-Sen Genel Başkanı Metin Memiş, sağlık çalışanlarının zorunlu periyodik sağlık kontrolleri için muayene ve tetkiklerinin yapıldığını belirterek, “Çalışan sağlığına yönelik sağlık harcamalar, İş Sağlığı ve Güvenliği Mevzuatı gereği işveren tarafından karşılanmalıdır. Bu sebeple, sağlık çalışanlarının muayene ve tetkiklerinden alınan katılım payının da işvereni konumundaki Kamu Hastaneleri Kurumu tarafından ödenmesi gerektiğini ifade ettik. Kurum İdari Kurul toplantısında talebimiz kabul edildi ve sağlık çalışanlarından katılım payı alınmaması karara bağlandı. Sağlık çalışanlarımız kendi iradeleri dışında yaptırmak zorunda kaldıkları bu muayene ve tetkiklerden dolayı bir mali kayıp yaşamayacak” dedi.

2015 yılı Sağlık Bakanlığı KİK kararlarına buradan ulaşabilirsiniz.

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.