logo yeni

OMBUDSMAN TEKNİKER İÇİN DİKEY GEÇİŞ SINAVINDAKİ EKSİKLİĞİ GİDERDİ

Aktif . Yayınlanma mansethaber

ombudsmanKamu Denetçiliği Kurumunun verdiği karar sonrasında, Yükseköğretim Kurulu bu yılki Dikey Geçiş Sınavında Tapu Kadastro Meslek Yüksekokulu mezunlarının tercih yapabileceği lisans programlarının sayısını artırdı.

Kamu Denetçiliği Kurumundan yapılan açıklamaya göre, şikayetçi 2013 yılı Dikey Geçiş Sınavı Kılavuzunda sadece kamu yönetimi bölümü bulunması nedeniyle şikayetçi oldu.  Tapu ve Kadastro Meslek Yüksekokulundan "tekniker" unvanıyla mezun olan şikayetçi, harita ve kadastro mühendisliği ile diğer mühendislik bölümlerine dikey geçiş hakkı olduğunu düşünerek, ombudsmana başvurdu.

Şikayet başvurusunu inceleyen KDK, YÖK yetkilileriyle konunun çözümüne ilişkin görüşmeler yaptı. Ara buluculuk girişimleri sonuç vererek şikayetçinin mağduriyeti giderildi.

YÖK, 2015 ­Dikey Geçiş Sınavı için Tapu Kadastro Meslek Yüksekokulu mezunlarının tercih yapabileceği lisans programlarına geomatik mühendisliği, harita mühendisliği ve tapu kadastro bölümlerini ekledi.

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.