logo yeni

YENİ MECLİS İLK TOPLANTISINI BUGÜN YAPIYOR

Aktif . Yayınlanma mansethaber

tbmm 37 Haziran seçimleri sonrasında oluşan yeni Meclis’in çiçeği burnunda üyeleri bugün yemin ederek görevlerine başlayacaklar.

Meclis Başkanlığı süreci de başlayacak

TBMM’nin ilk birleşiminde hükümet arayışlarının akıbeti açısından da önemli ipuçları verecek Meclis Başkanlığı seçimi için adaylık süreci de başlayacak.

Deniz Baykal geçici olarak Başkan olacak

TBMM'nin 25. Yasama Dönemi, bugün düzenlenecek yemin töreniyle başlayacak. Genel Kurul'da ilk olarak eski başkan Cemil Çiçek, görevini en yaşlı üye sıfatıyla geçici Meclis Başkanı CHP Milletvekili Deniz Baykal'a devredecek. Devir teslim töreninin ardından Baykal TBMM'deki Atatürk Anıtı'na çelenk koyacak. Genel Kurul saat 15.00'te toplanacak ve yemin töreni başlayacak. Başkanlık Divanı'nda Meclis'in en genç 6 üyesi dönüşümlü olarak katip üyelik yapacak.

İkinci en yaşlı üye sıfatıyla AKP Milletvekili Seyit Eyyüpoğlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı törenle karşılayacak. Erdoğan önceki Cumhurbaşkanları gibi Genel Kurul salonundaki Cumhurbaşkanlığı locasında yerini alacak. Yüksek yargı organlarının başkanları da Meclis'te olacak.

Sahura kadar sürecek

Milletvekilleri yemin etmeleri için kürsüye çağrılırken, alfabetik sıra dikkate alınacak. Sıra Ankara'ya geldiğinde Baykal, Meclis'in geleneği gereği Mustafa Kemal Atatürk'ün manevi huzurunda milletvekillerini 1 dakikalık saygı duruşuna davet edecek. 550 milletvekilinin yemini, her biri birer dakikadan hesaplandığında ve verilecek iftar molası düşünüldüğünde yaklaşık 11-12 saat sürecek. Yemin için vekiller sahura kadar mesai yapacak.

Yemin töreninin tamamlanmasından sonra Meclis Başkanlığı'na aday olacak milletvekilleri için 5 günlük süre başlayacak. Bu süre içinde Genel Kurul çalışmalarına ara verecek. Bu durumda Meclis Başkanlığı seçiminin ilk turu 29 Haziran'da yapılabilecek. 4. tur en geç 3 Temmuz'da sona erecek. Bu tarihten sonra Cumhurbaşkanı bir milletvekiline hükümet kurma görevini verecek ve koalisyon görüşmelerine başlanacak. Anayasa'da hükümetin kurulması için belirlenen 45 günlük süre ise bundan birkaç gün sonra, TBMM Başkanlık Divanı'nın oluşmasıyla başlayacak.

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.