logo yeni

112 PERSONELİNİ TACİZ EDEN SAPIĞA VERİLEN CEZA BELLİ OLDU

Aktif . Yayınlanma mansethaber

cagri merkeziSamsun'da uzun süre 112 personelini rahatsız eden sapığa verilen ceza belli oldu.

2004-2010 yılları arasında 112 acil servis merkezini taciz amaçlı arayarak çalışan personeli rahatsız eden şahsın kimliği 2010 yılında tespit edilmişti.

O.S. isimli şahıs hakkında açılan dava Mart 2015 tarihinde sonuçlanırken, O.S.'ye 14 personele telefonla taciz suçundan toplam 1.890 gün hapis cezası verildi. Mahkeme hapis cezasını 31.360 TL para cezasına çevirerek hükmün açıklanmasını geriye bıraktı. Ayrıca O.S.nin 5 yıl süreyle denetime tabi tutulmasına karar verdi.

O.S. isimli şahıs Samsun’da İl Ambulans Servisi Başhekimliği 112 komuta merkezini taciz amaçlı aramaya başlamış, 2010 yılı Haziran ayında ise taciz amacıyla 112'yi arayan kişinin komuta merkezine yaklaşık 500 metre uzaklıktaki Yusuf Ziya Yılmaz Şehirlerarası Otobüs Terminali'nde olduğu tespit edilmişti. Bunun üzerine polise haber veren 112 personeli çağrı devam ederken terminale gitmiş, ancak şahıs olay yerinde bulunamamış, fakat arama yapılan telefon belirlenmişti.

Güvenlik kamerası kayıtlarından tespit edilen O.S. hakkında Samsun 11'inci Asliye Ceza Mahkemesi'nde dava açılırken, telefonda taciz, küfür ve hakaretine uğrayan 14 personel de davaya müdahil oldu.

Samsun İl Sağlık Müdürü Yusuf Köksal, “112 komuta kontrol merkezimize günlük arama sayısı ise yaklaşık 7 bini bulabiliyor. Bu 7 bin aramadan 350'si gerçek vaka bir o kadarı da danışma çağrısı olabiliyor. Geri kalanı gereksiz aramalar, sahte ihbarlar, taciz telefonlarından oluşuyor. Bunlar bizim hizmetimizi bir şekilde aksatıyor. Komuta merkezinde çalışan personelimizin motivasyonumuzu bozuyor. Çünkü orada neredeyse saniyede bir telefon çalıyor. Bu tür gereksiz aramalar motivasyonun bozulması yanında personelimizin vakalara karşı verdiği tepki süresinin uzamasına neden oluyor.” dedi.

Köksal, “112 en son dijital elektronik istemler kullanıldığı için arayan şansın telefon numarasını görebiliyoruz, ses kaydını alabiliyor. Hatta cep telefonundan aradığınız zaman arayan kişinin bulunduğu mıntıkanın koordinatlarını bile görebiliyoruz.” ifadelerini kullandı.

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.