logo yeni

ÜNİVERSİTEYİ KAZANAMAYANLARI VEYA MEZUN OLUP İŞE GİREMEYENLERİ GSS BEKLİYOR

Aktif . Yayınlanma mansethaber

egitim3Üniversiteye giremeyen veya üniversiteyi bitirip işe girememiş olan gençleri(erkek) gelir testi bekliyor.

Mevcut düzenlemelere göre, liseyi bitirenlerim 120 gün, üniversiteyi bitirenlerin ise 1 ay dolduğunda gelir testi yaptırmaları gerekiyor. Aksi takdirde bu gençlere, ilk ay 152 lira sonraki her ay ise 305 lira GSS borcu çıkarılacak. Test yaptırmaları durumunda aylık GSS borcu 51 liraya kadar düşebiliyor.

Geçtiğimiz hafta sonu ilk aşaması yapılan ve bu hafta sonu ikinci aşaması yapılacak olan Lisans Yerleştirme Sınavı’nda (LYS) bir üniversite kazanamayanlar ile üniversitelerden mezun olan genç erkekler Genel Sağlık Sigortası (GSS) primini ceplerinden yatıracak. 1 milyon 987 bin öğrencinin üniversite sınavına girdiği ve 804 bininin bir üniversiteye yerleşeceği dikkate alındığında, tekrar sınava girenler dışarıda bırakıldığında üniversiteye giremeyecek yaklaşık 1 milyon kişi gelir testini yaptırmazsa ciddi borçla karşılaşabilir. Ayrıca her yıl yaklaşık 600 bin kişinin üniversitelerden mezun olduğu düşünüldüğünde bu yıl toplam 1.7 milyon lise ve üniversite mezununun gelir testini geciktirmeden yapması gerekiyor.

Gelir testine göre, aile içinde kişi başına geliri brüt asgari ücretin altında kalanlar 51 lira, geliri brüt asgari ücret ile iki katı arasında olanlar ise 152.8 lira prim ödeyecekler. Geliri brüt asgari ücretin iki katından daha fazla olanlar ise 305.6 lira prim ödeyecekler.

Mevzuata göre, çocuklar 18 yaşına kadar bir işte çalışan veya emekli aylığı alan anne-babaları üzerinden sağlık hizmetlerini alabiliyorlar. Yaş sınırı, lise öğrenimi gören çocuklar için 20, üniversite öğrenimi görenler için ise 25 olarak uygulanıyor. Ancak okul bittiği andan itibaren yaş sınırının dolması beklenmiyor.

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.