logo yeni

ARAÇ ALIM SATIMINDA YARGITAYDAN ÖNEMLİ KARAR

Aktif . Yayınlanma mansethaber

aracYargıtay, ikinci el araç satarken kilometre düşürenlerin dolandırıcılık suçu işlediğine dair karar verdi.

İstanbul’da araç satan bir kişi, 2006 model ve 125 bin kilometredeki aracını, fiyatının üzerinde elinden çıkarabilmek amacıyla, göstergesinde oynayarak 100 bin kilometrenin altına indirdi

Kilometresi düşürülen aracı satın alan kişi, 3 ay sonra başka birine sattı. Aracı 2. kez alan kişi öncelikle oto tamircilerine kontrol ettirdi ve sorun olmadığını söyledikleri için satın aldı. Ancak bir süre sonra aracın arıza yapması üzerine özel bir servise götürdü. Burada aracın gerçek kilometresinin 130 bin civarında olduğunu öğrendi. Aracı son satın alan kişinin şikayeti üzerine aracın kilometresini düşüren ilk satıcı hakkında dava açılırken, İstanbul Anadolu 24. Asliye Ceza Mahkemesinde görüşülen davada, aracın kilometresinin düşürüldüğü, bu sebeple kilometre düşüşünü gerçekleştiren şahıs hakkında dolandırıcılık suçundan mahkumiyet kararı verildiği belirtildi.

Davanın temyize gitmesi sonrasında, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı kararın bozulmasını talep etti, ancak Yargıtay 23. Ceza Dairesi sanığın temyiz talebini reddetti. Böylece kilometresini düşürerek araç satmak Türk Ceza Kanunu’nun 157. maddesine göre dolandırıcılık suçu sayılırken, bu suçtan mahkum olanlara 1 yıldan 5 yıla kadar hapis ile adli para cezası verilecek.

Yargıtay tarafından verilen bu karar içtihat değişikliği anlamına geliyor, çünkü daha önce kilometre düşürerek araç satmayı dolandırıcılık değil, uyuşmazlık olarak kabul ediliyordu. Bu sebeple göstergelerle oynayarak kilometresi düşürülmüş aracı satan elde ettiği haksız kazancı tazminat olarak ödeyerek kurtuluyordu. 

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.