logo yeni

EMEKLİLER İÇİN TEMMUZ AYI KRİTİK

Aktif . Yayınlanma mansethaber

maasSayılarının 11 milyon olduğu tahmin edilen SSK, Bağ-Kur ve memur emeklileri temmuz ayında yapılacak zammı ve intibak davalarını bekliyorlar.

SSK ve Bağ-Kur emeklileri haziran enflasyonu belli olduktan sonra, Temmuz ayında % 5 civarında enflasyon zammı alacaklar. Memur emeklileri ise, 2015 yılı ikinci yarısı için belirlenen % 3 oranındaki toplu sözleşmeden kaynaklanan zammı ve bu rakamın üzerinde oluşan enflasyon farkını alacaklar.

Ayrıca SSK ve BAĞ-KUR emeklilerinden maaşı 1000 lira ve altında alanlara 100 lira seyyanen zam yapılırken, 1100 liranın altında maaşı olanların ücretleri ise 1100 liraya tamamlanacak. Öte yandan kendi işini yapan Bağ-Kur emeklilerinden kesilen yüzde 15'lik SGDP kesintisi de yüzde 10'a düşecek, böylece bu emeklilerin maaşına %5 oranında zam gelmiş olacak.

Bunların dışında emeklilerin merakla Temmuz ayını beklemelerinin bir sebebi de Temmuz başında yapılacak iki intibak duruşmasından çıkacak kararın önemli olması.

İntibak duruşmaları, sadece 2000 yılı ve sonrasında emekli olanların durumunu etkileyecek.

Halen 2000 sonrası emeklilerine intibak zammı verilmesi için açılmış 2 dava bulunuyor. Bu davalardan İşçi, Memur ve Bağ-Kur Emeklileri Derneği'nin Ankara 8'inci İş Mahkemesi'nde açtığı davanın 29 Haziran’da duruşması yapılacak. Türkiye Emekliler Derneği tarafından açılan diğer intibak davasında ise Ankara 3'üncü İş Mahkemesi'ndeki duruşmanın 2 Temmuz'da yapılması bekleniyor. Mahkemelerden çıkacak intibak kararı, 2000 yılı ve sonrasında emekli olan milyonlarca kişiye intibak zammı yolunu açacak. Ancak karar çıksa bile intibak zammının 2000 yılı ve sonrasında emekli olan herkesi kapsaması için yasal düzenleme yapılması gerekiyor. Bundan önce AKP hükümeti tarafından olumsuz bakılan bu tür bir düzenlemenin koalisyon hükümetinden daha rahat çıkabileceği tahmin ediliyor. 

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.