logo yeni

MİLLETVEKİLİNİN YANINDA ÇALIŞACAK PERSONELE NELER SORULUYOR?

Aktif . Yayınlanma mansethaber

tbmm27 Haziran sonrası oluşan yeni Meclis'le birlikte milletvekillerinin yanlarında çalıştıracağı personele doldurulan form tepki çekti.

TBMM İdari Teşkilat Yasası gereğince her milletvekilin 2 danışman ve bir yardımcı personel çalıştırma hakkı bulunuyor. Geçtiğimiz yıllarda milletvekillerine tahsis edilen bu personel işe başlarken sadece sağlık raporu alıyordu.  TBMM yönetimi, 7 Haziran seçimi sonucu oluşan yeni parlamento döneminde yeni bir uygulamaya da başlamış oldu. Bu kapsamda, Devlet memuru olup geçici görevlendirme yolu ile TBMM’de çalışanlar da dahil olmak üzere milletvekili personeli olarak görev yapacak herkesten “İşe giriş/periyodik muayene formu” doldurması istendi.

Personelden doldurulması istenen formda yer alan sorular tepki çekerken, formda yer aldığı iddia edilen sorular şöyle:

Personelin kronik bir rahatsızlığı olup olmadığı, halen herhangi bir tedavi görüp görmediği, hastanede yatıp yatmadığı, ameliyat olup olmadığı, iş kazası, meslek hastalığı geçirip geçirmediği, sigara içip içmediği, alkol alıp almadığı.

Ayrıca form ile başka ayrıntıların da talep edildiği, bunlar arasında sigara için “bırakmış” seçeneğini işaretleyenlerden kaç yıl veya ay önce bıraktığı, ne kadar süreyle ve günde kaç adet içtiği, halen kullananlardan da kaç yıldır sigara kullanıp, günde kaç sigara tükettiği sorularına yer verildiği iddia edildi. Alkol kullanımını tespite yönelik soruda ise kullananların kaç yıldır alkol kullandıklarını ve ne sıklıkla aldıklarını, bırakanlardan da kaç yıl önce bıraktığı, ne kadar yıl ve ne sıklıkla içtiklerini belirtmeleri talep edildi.

Milletvekillerin yanında çalıştırılan personelin özlük haklarına ilişkin ayrıntılara buradan ulaşabilirsiniz. 

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.