logo yeni

YENİ VEKİLLER NE KADAR MAAŞ ALACAK?

Aktif . Yayınlanma mansethaber

tbmm27 Haziran sonrası seçilen yeni milletvekilleri ilk maaşlarını 15 Temmuz’da alırken, temmuz, ağustos ve eylül aylıkları peşin olarak ödenecek.

Yeni vekiller böylecce, 8-30 Haziran dönemine ilave olarak, üç aylık maaşlarının karşılığı olan yaklaşık 55 bin lirayı peşin alacak. Seçimin ardından il seçim kurullarından mazbatalarını alan milletvekilleri Meclis’te kayıtlarını yaptırmaya başladı.

25. dönemde Meclis’e 369 yeni milletvekili girecek. Milletvekillerinin aylık maaşları 15 bin lira dolayında. İlk maaşlarını 15 Temmuz’da alacak yeni milletvekilleri temmuz, ağustos ve eylül aylıklarını peşin olarak alacak. Yeni vekiller 8-30 Haziran arasındaki döneme ilişkin maaşlarını da aynı tarihte topluca alacak. Böylece yeni seçilen vekillerin eline 15 Temmuz’da yaklaşık 55 bin lira geçecek. Geçen dönem Meclis’te olan 181 milletvekili haziran ayı sonuna kadar olan maaşlarını 15 Nisan’da peşin aldıkları için onlar sadece gelecek üç ayın maaşını alacak.

Emeklilik için en az 2 yıl çalışma şartı

Milletvekillerinin emekli olabilmeleri içinse en az 2 yıl çalışmaları gerekecek. Bu sebeple erken seçim olması durumunda yeni seçilen milletvekillerinin emeklilik hakları bulunmuyor. Vekiller de diğer kamu görevlileri gibi 25 yıllık zorunlu çalışma süresini doldurmak durumunda bulunuyor. Ancak bazı meslek gruplarındaki yıpranma hakkı milletvekillerine de tanınırken, ayrıca vekilin emekli maaşına hak kazanması için en az 2 yıl milletvekilliği yapması gerekiyor.

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.