logo yeni

YENİ HÜKÜMETİ AĞIR YARALI BİR EKONOMİ BEKLİYOR

Aktif . Yayınlanma mansethaber

maas 20Seçim sonrası oluşacak yeni hükümeti oldukça zorlu bir ekonomik tablo bekliyor. AKP tek başına iktidarı kaybederken, yeni hükümete ağır hasarlı bir ekonomik tablo bırakıyor. Büyüme hızı, enflasyon verileri ve işsizlik oranları gibi temel göstergelerde sorunlar var.

Büyüme hızı

Büyüme hızı düşmeye devam ederken, 2015'te de yüzde 4'lük hedefin tutması oldukça zor görünüyor. İhracat oranlarına ilişkin en son veriye göre, mayısta yüzde 19 gerileme yaşandı.

Enflasyon yükselişe devam ediyor

Yıllık tüketici fiyatları enflasyonu (TÜFE) yılbaşından bu yana düzenli biçimde yükselerek mayısta % 8.09'a ulaştı. TÜFE, geçen yılın aynı döneminde % 9.6'ydı. Aralık 2014'e kadar düşüş gösterdikten sonra artan gıda fiyatlarının etkisiyle enflasyon da yükselişe geçti. Mayısta gıda fiyatları düşüşe geçse de genel yükseliş devam etti.

Son 3 yılın büyümesi ortalamaların altında

2002'den sonraki 10 yılda ortalama % 5.4 olan büyüme son üç yılda yaklaşık % 3'e geriledi. Büyüme 2014'te % 2.9 olurken, kişi bası gelir 418 dolar azaldı. 2015 büyüme hedefi önce % 5 olarak belirlendi, ama daha sonra % 4'e çekildi.

Cari açık

Cari açık 10.9 milyar dolara çıkınca yıllık açık 45.4 milyar dolara yükseldi. Bütçe açığı 5.4 milyar lira oldu. Mart 2014'te artıda olan faiz dışı denge Mart 2015'te 655 milyon liralık açığa dönüştü.

En fazla genç işsiz bizde

OECD rakamlarına göre, 16-29 yas grubunun % 31.3'ü iş sahibi değil ve mesleki eğitim almıyor. Türkiye bu haliyle OECD birincisi oldu. İşsizlik ise bu yıla girdiğimiz aylarla birlikte % 11'ler seviyesine ulaştı ve son olarak %11.2 oldu.

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.