logo yeni

calisanlar2 copy

BAŞKASININ MUAYENE BEDELİNİ ÖDEMİŞ OLABİLİRSİNİZ

Aktif . Yayınlanma mansethaber

TC Kimlik Numarası istenerek yapılan hasta kayıtları nedeniyle, bilerek veya bilmeyerek Kimlik Numarası kullanılmış olanlar, hastahaneye gitmedikleri halde, eczaneye uğradıklarında muayene katılım bedeli ile karşılaşıyor.

Gümüşhanede yaşanan bir olay üzerine, CHP Manisa Milletvekili Özgür Özel, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik'in yanıtlaması istemiyleTBMM Başkanlığı'na  soru önergesi verdi.

Özel önergesinde, "Bakanlığınızca, hasta hakları ve kişinin sağlık bilgilerinin mahremiyeti açısından, sadece TC Kimlik No söyleyerek yapılan bir muayene ve hasta bilgisi sorgulama sisteminin sakıncalarını ortadan kaldıracak bir tedbir alınması düşünülmekte midir?" diye sordu. Gümüşhane'de yaşayan ilköğretim öğrencisinin, 28 Mayıs 2012 tarihinde rahatsızlığı nedeniyle aile hekimine başvurduğunu, ilaçlarını almak için eczaneye giden çocuğun babasının, eczanede, çocuğun hiç gitmediği halde 15 Nisan 2012'de İstanbul'da özel bir hastanede muayene olduğunu gördüğünü belirten Özel, "Eczanede, ilaçları alabilmek için İstanbul'daki tedavinin muayene ücretinin ödenmesi talep edilmiş ve baba bu ücreti ödeyemediği için kızının ilaçlarını alamamıştır." dedi.

Soru önergesinde ayrıca;

"Hastanın dilekçesinin üzerinden 4 ay geçmiş olmasına rağmen SGK tarafından hastaya herhangi bir geri dönüş yapılmamasının ve bilgi verilmemesinin sebebi nedir?

TC Kimlik No üzerinden bu tip karışıklıklar sürekli yaşanmaktayken ilgili kurumun bu duruma ısrarla herhangi bir tedbir almamasının gerekçesi nedir?

Bakanlığınızca, hasta hakları ve kişinin sağlık bilgilerinin mahremiyeti açısından, sadece TC Kimlik No söyleyerek yapılan bir muayene ve hasta bilgisi sorgulama sisteminin sakıncalarını ortadan kaldıracak bir tedbir alınması düşünülmekte midir?

Bu tip bir yanlışlığın hasta tarafından fark edilmemesi gibi bir durumda söz konusu mağdur vatandaşların TC Kimlik No'ları üzerinden yapılacak bir güvenlik soruşturmasında vatandaşlarımız mağdur olacaklar ve bulunmadıkları yerlerde bulunmuş gibi görünebileceklerdir. Bu nedenle, vatandaşlarımızın bu tip mağduriyetlere ilişkin alması gereken tedbirler nelerdir, bakanlığınızın bu konuda bir çalışması var mıdır?"

diye soruldu.

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.