logo yeni

MALİYE BAKANI: "GEÇEN YIL Kİ ZAM GELİR DAĞILIMINI DÜZELTTİ"

Aktif . Yayınlanma mansethaber

maas 6Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, FOX TV'de katıldığı programda, soruları yanıtladı.

Emekliye ikramiye nasıl verilir?

Şimşek, Başbakan Ahmet Davutoğlu size, “Mehmet, ben emekliye 2 maaş ikramiye vermek istiyorum, bana bir formül bul” dese, bulamaz mısınız? sorusu üzerine bunun üç türlü formülü olduğunu söyledi.

İlkinin, Merkez Bankası Kanunu'nu değiştirip, bara basmak olduğunu belirten Şimşek, bunun da enflasyona, liranın değer kaybetmesine ve sonuçta kaşıkla verilenin kepçeyle geri alınması anlamına geleceğini ifade etti. İkinci formülün de bütçe açığını patlatmak olduğunu anlatan Şimşek, "O zaman da Türkiye'nin borcu artar, vergi gelirleri faize gider. Üçüncü seçenek ise evet, verirsiniz ama 70 milyar liralık yeni vergi artışına gidersiniz, faturayı tüm millete çıkarırsınız. Bunun dışında yoktan var etmek sadece yüce Allah'a aittir" diye konuştu.

Gelir adaletsizliği var mı?

Gelir adaletsizliği olup olmadığı konusundaki soruya cevap veren Şimşek, şöyle dedi:

"Bu tüm dünyanın da Türkiye'nin de problemi. Bu doğru bak, Türkiye'de de tüm dünyada da son yıllarda gelirde adaletsizliğin olduğu bir gerçek. Türkiye'de gelir adaletsizliği var ama bozulmadı daha da AK Parti döneminde. OECD raporuna baksınlar. OECD diyor ki '34 ülkenin sadece ikisinde gelir dağılımında iyileşme yaşanmıştır. Bunlardan biri Türkiye'dir, niye? Biz emekliye maaş artışı verdik değil mi? Üst düzey bürokrata vermedik. Kime verdik? En düşük maaşa 100 lira artış verdik. Bu nedir? Gelir dağılımında adaleti düzeltiyor. Geçen yıl memura sabit maaş artışı yaptık. Sabit artış şu demek; en düşük memura yüzde 20 olarak ama diyelim ki bir müsteşara yüzde 1,5 olarak yansıyor."

Taşeron işçilerin bir kısmı kadroya geçebilecek

Bakan Şimşek, geçen yıl temmuz ayında taşeron işçilere ilişkin bir kanun çıkardıklarını, bu kanuna göre taşeron işçilerin sözleşmelerinin bir yıldan üç yıla çıkarıldığını, devletin şirkete ödeme yapmadan önce maaşların verilip verilmediğinin kontrol edileceğini ve tüm taşeron işçilere yıllık bir maaş kıdem tazminatı ile yıllık izin getirildiğini belirtti.

Devletin asli görevini yapanların taşeron olarak çalıştırılamayacağını söyleyen Şimşek, buna karşın yemek gibi asli olmayan işlerde ise dışarıdan hizmet alımının devam edeceğini kaydetti.

Atanamayan öğretmenler

Şimşek, AK Parti hükümetleri döneminde 475 bin öğretmen ataması yapıldığını ve Ağustos'ta yapılacak alımla birlikte bu sayının yarım milyonu aşacağını belirterek, öğretmen alımının parça parça yapılmasının nedeni olarak, "Siz bugün bir çırpıda açığı kapatayım derseniz, KPSS'den belki 20 almış, 30 almış insanları işe almak zorunda kalırsınız ama çocuklarımızın iyi eğitime ihtiyacı var" ifadelerini kullandı.

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.