logo yeni

GAZİ İLE TARTIŞAN ŞOFÖRÜN CEZASI BELLİ OLDU

Aktif . Yayınlanma mansethaber

adalet 2Ankara Büyükşehir Belediyesi’ne ait EGO otobüsüne binen Güneydoğu Gazisini yaraladığı iddiasıyla yargılanan şoföre verilen ceza belli oldu.

Gazi Yılmaz Yiğit’i yaraladığı iddiasıyla yargılanan şoför, 135 gün hapis cezasına çarptırıldı. Mahkeme, bu cezayı 2 bin 700 TL paraya çevirdi. Mahkeme, Gazinin ise aynı suçtan beraatine karar verdi.

Cumhuriyet gazetesinden Alican Uludağ'ın haberine göre; 2007 yılında Şırnak’ta bir operasyon sırasında mayın patlaması sonucu bacak ve kolunu kaybeden, sol gözünün görme yetisini de yüzde 90 oranında yitiren Gazi Yılmaz Yiğit, 26 Ekim 2014 günü Ankara’da belediye otobüsünde kart basma tartışması sebebiyle şoförle tartışmıştı.

Savcılık, şoför ve gazi hakkında karşılıklı “yaralamaya teşebbüs ve hakaret” iddiasıyla dava açtı. Ankara 31. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen davanın 2. duruşmasında karar çıktı.

Mahkeme tarafların birbirlerine karşılıklı hakaretlerde bulunduklarının anlaşıldığı gerekçesiyle, her iki sanığın da hakaret suçundan beraatına karar verdi. Ancak, mahkeme, gaziyi kasten yaraladığı gerekçesiyle EGO şoförünü 120 gün adli para cezasına çarptırılmasına hükmetti.

Ceza, kendisini savunamayacak durumdaki gaziyi yaraladığı gerekçesiyle yarı oranında artırılarak, 180 güne çıkarılırken, suçun teşebbüs aşamasında kalmış olması nedeniyle cezada 4’te 1 oranında indirime gidildi. Böylece 135 güne inen hapis cezasının, sanığın sosyal ve ekonomik durumunu dikkate alarak bir günü 20 TL’den hesaplanmak suretiyle 2 bin 700 TL adli para cezasına çevrilmesini kararlaştırıldı.

Hakim, cezayı 10 eşit taksitte ödemesine hükmettiği sanığın, yargılama aşamasındaki tutum ve davranışları göz önüne alındığında, ileride suç işlemekten kaçınacağı yönünde mahkemede olumlu kanaat oluşmadığı gerekçesiyle, hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına ve takdiri indirim uygulanmasına da yer olmadığına karar verdi.

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.