logo yeni

calisanlar2 copy

BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ KANUNU ÖĞRETMENLERİ DE ETKİLEYECEK

Aktif . Yayınlanma mansethaber

13 ilin Büyükşehir olmasını öngören Kanun Tasarısının kabul edilmesi halinde, bu yerlerdeki eğitim-öğretim kurumlarının hizmet puanları ile zorunlu hizmet kapsamında olup olmadıkları yeniden belirlenecek.

Meclis gündeminde bulunan ve 13 ilin Büyükşehir olmasını öngören ''Büyükşehir Belediyesi Kanunu ile Bazın Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı''nın yasalaşması halinde, zorunlu yer değiştirmeye tabi öğretmenlerin durumu da etkilenecek.

Tasarıya göre, Aydın, Balıkesir, Denizli, Hatay, Malatya, Manisa, Kahramanmaraş, Mardin, Muğla, Tekirdağ, Trabzon, Şanlıurfa ve Van, büyükşehir belediyesi olacak.

Bu illere bağlı ilçelerin mülki sınırları içinde yer alan köy ve belde belediyelerinin tüzel kişiliği sona erecek, köyler mahalle olacak, belediyeler ise mahalleleriyle birlikte bağlı bulundukları ilçenin belediyesine katılacak.

Tasarının yasalaşması halinde, büyükşehir olacak 13 ildeki eğitim-öğretim kurumlarının hizmet puanları ile zorunlu hizmet kapsamında olup olmadıklarının yeniden belirlenmesi durumu da söz konusu olacak.

06.05.2010 tarihli ve 27573 sayılı Resmî Gazete'de yayımlanan ''Millî Eğitim Bakanlığı Öğretmenlerinin Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği"nin "Zorunlu çalışma yükümlülüğü öngörülen eğitim kurumlarının belirlenmesi" başlıklı 49 uncu maddesinin üçüncü fıkrasında "Eğitim ve öğretime yeni açılan ya da dönüştürülen eğitim kurumları ile eğitim kurumlarının yer aldığı yerleşim yerlerinin idari bağlılıklarının değiştirilmesi ve benzeri nedenlerden dolayı hizmet alanlarının yeniden belirlenmesi gereken eğitim kurumlarının hangi hizmet alanları içerisinde yer alacağına ilişkin düzenlemeler, her yıl valiliklerin kasım ayı içinde yapacakları teklifler doğrultusunda Aralık ayı içinde Bakanlıkça değerlendirilir ve Bakanlık Tebliğler Dergisinde yayımlanarak Ocak ayında yürürlüğe konulur.”

Bu düzenlemeye göre, söz konusu Tasarının yasalaşmasından kaynaklanacak zorunlu çalışma yükümlülüğüne ilişkin belirlemeler,  2013 yılı Kasım ayı içerisinde ilgili valiliklerin yapacaklerı teklifler doğrultusunda 2013 yılı Aralık ayı içerisinde Milli Eğitim Bakanlığı tarafından değerlendirelecek olan 2014 yılı Ocak ayından itibaren yürürlüğe konulacaktır.

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.