logo yeni

7 HAZİRAN SEÇİMLERİ SONRASI BAZI KİŞİLERE YENİ İŞ İMKANI DOĞACAK

Aktif . Yayınlanma mansethaber

ise girme3TBMM’de istihdam edilmekte olan bazı personelin yerine 7 Haziran 2015 Milletvekili Genel Seçimleri sonrası yenileri alınacak.

Türkiye Büyük Millet Meclisinde; Başkan danışmanı, siyasi parti grup danışmanı, siyasi parti grubu büro görevlisi, milletvekili danışmanı, milletvekili ikinci danışmanı ve milletvekili ile birlikte çalışacak ilave personel de istihdam edilmektedir.

Milletvekili ikinci danışmanı dışındakilerin kamu kurum ve kuruluşlarında görev yapıyor olması şartı bulunmamaktadır. Yani, seçimlerden sonra bazı kişilerin ilk defa işe TBMM’de başlaması mümkün olabilecek.

Söz konusu unvanlarda halen TBMM’de görev yapmakta olanların sözleşmeleri ve görevlendirmeleri, 7 Haziran 2015 seçimleri sonrası TBMM Başkanının seçileceği tarihte, kendiliğinden sona erecek. Böylece, seçimlerden sonra yaklaşık 2.000 kişinin TBMM’de görev yapması imkanı doğacak.

TBMM’de görev alma nasıl olacak?

TBMM’de Meclis Başkanına danışmanlık yapmak üzere 5 Danışman; her siyasi parti grubunda 10 grup danışmanı, 25 büro görevlisi ve partinin milletvekili sayısının %10’u oranında ilave büro görevlisi; her milletvekili ile beraber 1 danışman, 1 ikinci danışman ve 1 ilave personel çalıştırılabiliyor.

Söz konusu personelin TBMM’de görev alması, istihdam edilme şekillerine göre farklılık gösteriyor.

Kamu kurum ve kuruluşları ile kamu tüzel kişiliklerinin personeli, tüm mali hakları kurumları tarafından ödenmek kaydıyla, kurumlarının ve kendilerinin muvafakati ile danışman veya büro görevlisi olarak görevlendirilebilir. Bu kapsamdaki personel, aylıksız izinli olarak da Mecliste görev alabilir.

Öte yandan, Meclis İdari Teşkilatında görevli personel de aylıksız izinli olarak, siyasi parti gruplarında danışman veya büro görevlisi olarak ya da milletvekili danışmanı olarak görev alabilir.

Kamu kurum ve kuruluşları ile kamu tüzel kişilikleri ve Meclis İdari Teşkilatı personeli olmayanlar da, görevlendirilecekleri unvan için aranan şartları taşımaları kaydıyla, TBMM’de sözleşmeli olarak; Başkan danışmanı, siyasi parti grup danışmanı, siyasi parti grup büro görevlisi, milletvekili danışmanı ve milletvekiline yardımcı ilave personel olarak görev alabiliyor.

Görevlendirilecek personelin aylık ücreti

**TBMM Başkan danışmanı: 60.000 - 100.000 gösterge rakamının aylık katsayısı ile çarpımı ile bulunacak miktarda maaş alıyor. 2015 yılı ilk altı ayında aylık net ücreti en az 3.532 TL ve en çok 5.827 TL arasındadır.

**Grup Danışmanı: 85.000 gösterge rakamının aylık katsayısı ile çarpımı ile bulunacak miktarda maaş alıyor. 2015 yılı ilk altı ayında aylık net ücreti 4.967 TL.’dir.

**Büro Görevlisi: 73.000 gösterge rakamının aylık katsayısı ile çarpımı ile bulunacak miktarda maaş alıyor. 2015 yılı ilk altı ayında aylık net ücreti 4.278 TL.’dir.

**Milletvekili Danışmanı: En az iki yıl süreli yükseköğrenim mezunu olması gerekiyor. 83.500 gösterge rakamının aylık katsayısı ile çarpımı ile bulunacak miktarda maaş alıyor. 2015 yılı ilk altı ayında aylık net ücreti 4.881 TL.’dir.

**Milletvekili İkinci Danışmanı: En az lise mezunu olmasının yanı sıra kamu kurum ve kuruluşları ile kamu tüzel kişiliğini haiz kurumların personeli olması gerekiyor. 73.000 gösterge rakamının aylık katsayısı ile çarpımı ile bulunacak miktarda maaş alıyor. 2015 yılı ilk altı ayında aylık net ücreti 4.278 TL.’dir.

**Milletvekiline yardımcı ilave personel: En az ilkokul mezunu olması gerekiyor. 63.000 gösterge rakamının aylık katsayısı ile çarpımı ile bulunacak miktarda maaş alıyor. 2015 yılı ilk altı ayında aylık net ücreti 3.705 TL.’dir.

Aylık ücret rakamları; 2015 yılı ilk altı ayı için geçerli olan katsayıya göre, bekar veya evli olup eşi çalışmayan ve çocuksuz personele göre, %15 gelir vergisi uygulanarak hesaplanmıştır.

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde aktif link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.