logo yeni

KURUMCA FAZLA ÖDENEN VEKALET ÜCRETİNİN GERİ ÖDENMESİ TALEBİ

Aktif . Yayınlanma mansethaber

avukat 2Kamu kurumunda avukatlık yapan bir personele fazla ödenen vekalet ücretinin kurum tarafından iki yıl sonra geri istenmesi hakkaniyete uygun bulunmadı.

Fazla ödenen vekalet ücreti

Olayda, bir kurum avukatı olarak çalışan şikayetçi, kendisine tebliğ edilen yazıyla, 2006-­2013 yılları arasındaki dönemde fazla ödenen avukatlık vekalet ücretini geri ödemesinin istenildiğini belirterek, kurumun bu talebine itiraz etti. Ancak şikayetçi kuruma yaptığı itiraz reddedilince, 2006­2013 yılları arasında fazladan ödendiği belirtilen vekalet ücretlerinin faizi ile geri istenmesi yönünde tesis edilen işlemin iptal edilmesi için Kamu Denetçiliği Kurumu'na başvurdu.

Kişinin hatasından kaynaklanmıyor

Ombudsman kararında ise şikayetçiden talep edilen tutarın şikayetçinin hatasından, gerçek dışı beyanı veya hilesinden kaynaklanmadığına ve olayda "açık hata" halinin de bulunmadığına vurgu yapıldı. Şikayetçiden geri ödemesi talep edilen hatalı vekalet ücretlerinin dava açma süresi içerisinde istenilmediğinin dosyasında mevcut bilgi ve belgelerden tespit edilmesi sebebiyle, Kamu Başdenetçisi Nihat Ömeroğlu tarafından 2006­-2013 yılları arasında şikayetçiye fazla ödendiği belirtilen vekalet ücretlerinin, yasal faizi ile birlikte ödenmesi yönündeki işlemin geri alınması ve tekrar geri istenemeyeceği yönünde uygun sürede işlem tesis etmesi için Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü'ne ve Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı'na Tavsiye Kararı alındı.

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.