logo yeni

SAĞLIK HİZMETLERİNDEN ALINAN ÜCRETLER ÇALIŞANLARI ZORLUYOR

Aktif . Yayınlanma mansethaber

saglik personeli2007 yılından sonra sağlık hizmetlerinden çeşitli adlar altında alınan ücretler, sabit gelirli çalışanlar için önemli bir maliyet kalemine dönüştü.

Ankara Tabip Odası tarafından hazırlanan, 'Sağlıkta Yalanlar ve Gerçekler' başlıklı raporda yer alan bazı bilgiler sağlık hizmetlerinden alınan ücretlerin rahatsız edici düzeye geldiğini gösteriyor.

Mevcut düzenlemelere göre,

-Aylık geliri asgari ücretin üçte birinden fazla olan her vatandaş̧ prim ödemek zorunda. Bu sebeple devlet, aylık geliri̇ yaklaşık 400 TL’nin üzerindeki herkesi 'yoksul olmayan vatandaş' olarak görüyor ve aylık 288 TL'ye kadar Genel Sağlık Sigortası (GSS) primi̇ istiyor.

1 Ocak 2015-30 Haziran 2015 donemi̇ için aylık Genel Sağlık Sigortası prim miktarları:

Kişi̇ bası aylık Gelir aralığı Aylık GSS prim tutarı
Asgari̇ ücretin üçte birinden az 0-400,50 TL

Devlet ödeyecek

Asgari̇ ücretin üçte birinden asgari̇ ücrete kadar 400,50-1.201,50 TL

48,06 TL

Asgari̇ ücretten asgari̇ ücretin iki̇ katına kadar 1.201,50-2.403 TL

144,18 TL

Asgari̇ ücretin iki̇ katından fazla 2.403 TL ve üstü

288,36 TL

- 18 yaş sonrası öğrenci konumundaki gençlerin annesi veya babası sigortalı olsa dahi eğer eğitim hayatına devam etmezse 18 yaş üzeri çocukları GSS primi ödemek üzere devlete borçlandırılıyor.

-Vatandaş, GSS primini ödüyor olsa da muayene ücreti̇, reçete bedeli̇, istisnai̇ sağlık hizmeti̇ ücreti gibi sürprizler ile karşılaşıyor. Ankara Tabip Odası, vatandaş tarafından '12 ayrı kalemde katılım payı' ödenmesi gerektiğini belirtiyor.

– Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı verilerine göre, özel sağlık kuruluşlarındaki ilave ücret faturası hariç vatandaş devletten aldığı sağlık hizmeti için sadece 2014 yılı içinde 3.5 katrilyon lira ödeme yaptı.

–Devlete ait sağlık kuruluşlarında yazılan reçete için 8 TL, özelde yazılan reçete için 15 TL muayene ücreti alınıyor. Eski sistemde, SSK'lı çalışanlar, Yeşil Kart sahipleri, Emekli Sandığı mensubu çalışanlar ile aile bireyleri, muayene ücreti ödemiyordu. Ancak GSS ile herkes muayene katılım payı adıyla ücret ödemeye başladı.

– ATO'ya göre, 'Türkiye'de sağlık harcamalarının büyük bölümünü devlet karşılıyor' ifadesi gerçeği yansıtmıyor. 2012 yılı itibariyle 2 milyar 820 milyon TL'lik toplam sağlık harcaması yapıldı. Bunun yüzde 79,5'u 57 milyar 892 milyon TL'si̇ kişiler tarafından prim ödemesi̇ ve cepten ödeme olarak gerçekleştirildi. Kişi̇ başına yıllık 1.009 TL olan sağlık harcamasının, 785 TL'si̇ vatandaş tarafından cebinden yapılırken; sadece 224 TL'si̇ devlet tarafından karşılandı.

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.