logo yeni

ÇEREZ PARASI KAÇ ASGARİ ÜCRETLİNİN GELİRİNE EŞİT?

Aktif . Yayınlanma mansethaber

asgari ucretİzmir’de seçim çalışmalarını sürdüren MHP Genel Başkan Yardımcısı Kenan Tanrıkulu, iktidarın “çerez parası” dediği rakamın 3 milyon 473 bin asgari ücretlinin gelirine eşit olduğunu söyledi.

Genel Başkan Yardımcısı ve İzmir Milletvekili Ahmet Kenan Tanrıkulu; kamunun makam araçlarına harcadığı belirtilen 3.3 milyarTL’nin, 3 milyon 473 bin asgari ücretlinin gelirine eşit olduğunu söyledi.

Asgari ücrete yakın ücret alanların toplam çalışanlar arasındaki oranı çok yüksek

Tanrıkulu, özellikle asgari ücretle çalışanların ayın sonunu getiremediğini belirterek, “Evli olanlar ise onur mücadelesi vermektedir. Bugün asgari ücrete yakın (asgari ücretin yüzde 105’inden az alanlar) ücret alanların toplam çalışanlar içindeki payı Lüksemburg’ta yüzde 10, Polonya’da yüzde 9, Yunanistan’da yüzde 2,5, Türkiye’de ise yüzde 44’tür.  Türkiye'deki asgari ücretin satın alma gücü, Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD) ülkeleri içinde en alt sıralarda yer almakta, üzerindeki vergi ve sosyal güvenlik yükü (vergi takozu) bakımından ise üst sıralarda bulunmaktadır.” dedi.

1999'a göre asgari ücretlinin milli gelirden aldığı pay düştü

OECD ülkeleri arasında ‘bir saatlik çalışma karşılığı’ alınan asgari ücretler esas alınarak kıyaslama yapan Tanrıkulu, bir saatlik asgari çalışma ücretinin Fransa’da 8,24 dolar, Almanya’da 7,19 dolar, İspanya’da 5,34 dolar, Yunanistan’da 4,42 dolar, Türkiye’de ise 3,49 dolara tekabül ettiğini belirtti. Genel Başkan Yardımcısı Tanrıkulu, net asgari ücretin kişi başına gelire oranı bakımından yıllar içindeki seyrine bakıldığında, 1999'da asgari ücretlinin eline geçen net para, kişi başına milli gelirin yüzde 46,9'u kadarken, 2014'te yüzde 45,8’e gerilediğini belirterek, “Kısacası asgari ücretlinin milli gelirden aldığı pay, 15 yıl öncesine göre gerilemiştir.  2002 yılından sonra refah artışından pay alamayan asgari ücretlerin 949 TL’lik maaşı, Türk-İş’in Mayıs 2015 dönemi için 1.349 TL olarak hesapladığı dört kişilik ailenin açlık sınırının yüzde70’ini karşılamaktadır. Buna göre asgari ücret dört kişilik bir ailenin ancak 21 günlük beslenmesine yetmektedir. Bu yüzden Milliyetçi Hareket Partisi 2007 yılından bu yana asgari ücretten vergi alınmasın diyerek, net asgari ücretin 1.400 TL olmasını ve 100 TL ulaşım yardımı taahhüt etmektedir.” ifadelerini kullandı.

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.