logo yeni

BAŞBAKAN ASGARİ ÜCRET ARTIŞI KONUSUNDA TÜSİADI SESSİZ KALMAKLA SUÇLADI

Aktif . Yayınlanma mansethaber

maas5Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun, genel seçimlere 10 gün kala iş dünyasının güçlü isimleriyle bir araya geldiği ve görüşmelerin gece 02:00’ye kadar sürdüğü belirtildi.

Fortune Türkiye'nin haberine göre, Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Koç, Koç Holding Yönetim Kurulu Üyesi ve TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ali Koç, Akbank Yönetim Kurulu Başkanı Suzan Sabancı Dinçer, Doğuş Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ferit Şahenk, Yıldız Holding Yönetim Kurulu Başkanı Murat Ülker, Fiba Holding Yönetim Kurulu Başkanı Hüsnü Özyeğin, Ciner Holding Yönetim Kurulu Başkanı Turgay Ciner, Akfen Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Akın, Mudo'nun kurucusu Mustafa Taviloğlu, Yandex Türkiye CEO'su Mehmet Ali Yalçındağ'ın katıldığı zirvede ana konu ise asgari ücret ve HDP oldu.

Başbakan’ın, muhalefet partilerinin asgari ücretin artırılması konusunda vaatleri konusunda TÜSİAD'ı sessiz kalmakla eleştirdiği, TÜSİAD üyelerinin ise yüksek asgari ücret konusundaki eleştirilerinde haklı olduğunu ancak seçim öncesi her partiye eşit mesafede durduklarını söyledi.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) halen net 949 lira olan asgari ücreti 1.500 TL'ye, Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) 1.400 TL'ye ve Halkların Demokratik Partisi (HDP) 1.800 TL'ye çıkaracağı vaadinde bulunmuştu. Başbakan Ahmet Davutoğlu da seçim meydanlarında asgari ücretin 1.500 TL'ye çıkması halinde birçok işyerinin kapanacağını belirterek, tepki vermediği için TÜSİAD'ı eleştirmişti.

Başbakan konuyla ilgili olarak, ''TÜSİAD'a buradan çağrıda bulunuyorum, her fırsatta hükümeti eleştirmek için açıklama yapıyor, çıksınlar istatistiksel hesap versinler; asgari ücret 1500 lira olursa kaç iş yeri kapanır, asgari ücret 5 bin lira olursa açık iş yeri kalır mı? Bunun hesabını bir versinler. Perde gerisinden muhalefet partilerine destek vermek değil, çıksınlar açıkça destek versinler. TÜSİAD çıksın ben 'Kılıçdaroğlu'nun görüşünü destekliyorum' desin; Türkiye'de asgari ücret 1500 lira, hatta 2 bin lira, 2.500 lira olsun desin. Konuşacaklarsa açıkça konuşsunlar.'' İfadelerini kullanmıştı.

Muhalefet partileri ise genel olarak asgari ücret artışını, özel sektörü etkilemeden gerçekleştirecekleri vaadinde bulunmuşlardı.

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.