logo yeni

calisanlar2 copy

SGK EMEKLİ MAAŞINI 3 GÜNDE BAĞLAMAYI HEDEFLİYOR

Aktif . Yayınlanma mansethaber

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Başkanı Fatih Acar, milyonlarca çalışanın merakla beklediği, emeklilik işlemlerinin kısaltılmasına yönelik projeye start verdiklerini belirterek, projenin tamamlanmasının ardından emeklilik maaşının 3 günde bağlanacağını söyledi.

EMEKLİ MAAŞI 3 GÜNDE BAĞLANACAK

Acar, Emekli Sandığı, SSK ve Bağ-Kur'un SGK çatısı altında birleştirildiğini hatırlatarak, ancak üç kurumun da yazılım olarak tek çatı altında toplanamadığını bildirdi. Yeni hayata geçirdikleri proje ile üç kurumun yazılımını tek çatı altında toplayacaklarını ifade eden Acar, proje çerçevesinde 2.5 milyar kaydın dijital ortama aktarıldığını kaydetti. Acar “Türkiye'nin akıllı arşivini kuruyoruz. Bu işlemler bittiği zaman, vatandaşlar 3 günde emekli maaşı alabilecekler” dedi. Emekli maaşına hak kazananlar halen, yaklaşık 15 günü bulan bürokratik işlemlerin tamamlanmasının ardından, süresi bulundukları sosyal güvenceye göre değişmekle birlikte, bir buçuk ayı bulan bir süre sonra maaşlarını alabiliyorlar.

İNTİBAKTA TABAN 20 TL'YE YÜKSELDİ

SGK Başkanı Fatih Acar, kamuoyunda intibak düzenlemesi olarak bilinen 2000 yılından önce emekli olan vatandaşların maaşlarında iyileştirme öngören düzenleme ile ilgili çalışmaların ay sonunda tamamlanacağını söyledi. Bugüne kadar 2 milyon 250 bin vatandaşın kayıtlarının güncellendiğini ifade eden Acar, ödemeden 1.9 milyon emeklinin yararlanacağını vurguladı.

Acar, geçtiğimiz yıl yapılan çalışmada 10 lira olarak öngörülen taban zammının da 2013 yılı enflasyonu ile birlikte yeniden değerlendirildiğini, değerlendirme sonucunda taban zammının 20 lira olduğunu vurguladı. Acar “1.9 milyon emekliye 20 lira ile 339 lira arasında iyileştirme yapılacak” diye konuştu. 20 liralık zamdan ise yaklaşık 207 bin emeklinin yararlanacağı belirtildi. Acar, intibak
çalışmaları sırasında maaşları eksik ödendiği tespit edilen yaklaşık 2 bin 500 kişiye ise geriye dönük ödeme yapmaya başladıklarını belirterek, bu kişilere 20 bin liraya kadar toplu ödemenin yapıldığını söyledi.

DANIŞMANLIK ÜCRETİ ÖDEMEYE SON

Vatandaşların sosyal güvenlik uzmanlarına binlerce lira ödeyerek, danışmanlık hizmeti aldığını hatırlatan SGK Başkanı Fatih Acar, SGK olarak vatandaşlara ücretsiz danışmanlık yapacaklarını söyledi. ALO 170 SGK hattının kapasitesini ve personel sayısını güçlendirdiklerini ifade eden Acar “Şanlıurfa'da yeni bir çağrı merkezi oluşturduk.

Toplam 300 kişinin çalıştığı çağrı merkezi, vatandaşların sosyal güvenlikle ilgili tüm soruları ve sorunlarına cevap verecek. Kimse sosyal güvenlik danışmanlarına para vermesin. SGK'nın hattını arayarak sorunlara çözüm bulabilirler. Ayrıca kayıtdışı çalışan işçiler de aynı hatta ihbarda bulunabilirler” dedi.

ASGARİ ÜCRETLİ ÖĞRETMEN KALMAYACAK

Kamuoyunda uzun süre tartışma konusu olan 'asgari ücretli futbolcularla' ilgili yaptıkları çalışma sonucunda tüm kulüplerin bildirimlerini yenilediğini ifade eden SGK Başkanı Acar, birinci ligde asgari ücretten beyanda bulunan kulüp kalmadığını söyledi. Acar, kulüplerden yıllık 38 milyon liralık ek gelir elde ettiklerini belirterek, yeni dönemde eğitim sistemindeki kayıtdışılığa önem vereceklerini kaydetti. Acar “Özel okullarda ve dershanelerde düşük ücretten bildirimlerin olduğunu belirledik. Şu anda çalışmasını yapıyoruz. Asgari ücretten öğretmen çalıştırdığını beyan eden işletmeden izah isteyeceğiz. Eğer izahı yeterli değilse, denetime tabi tutulacak. Yani bir anlamda asgari ücretli öğrenmen kalmayacak” diye konuştu.

(EKOFİNANS)

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.