logo yeni

YETİM, ÖKSÜZ VE BABASI ASKERDE OLAN MUHTAÇ ÇOCUKLARA ÖDEME BAŞLIYOR

Aktif . Yayınlanma mansethaber

cocukHaziran ayından itibaren, yetim, öksüz ve asker çocuklarına ilişkin maaş uygulaması başlıyor. Yaklaşık 200 bin çocuğun bu şekilde 18 yaşına kadar maaş alacağı belirtiliyor.

Haziran ayında başlanacak olan maaş uygulaması için 7 Mayıs tarihinde başlatılan yardım programı tespitinde, 200 bin çocuğun hak sahibi olduğu belirlendi.

120 bin aile çağrıldı

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığının bu kapsamda, ilk olarak 122 bin çocuğun ailesini başvuruya çağırdığı ve bu ailelerden 40 bin çocuğun ailesinin resmi müracaatta bulunduğu öğrenildi.

Maaş miktarı ne kadar?

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığınca başlatılan uygulamaya göre yaklaşık 200 bin çocuğa 18 yaşına gelene her ay 100 lira destek ödemesinde bulunulacak. İlk ödemeler 15 Haziran'dan sonra yapılacak.

Ödemelerden kimler faydalanabilecek?

Ödemelerden anne, babasını kaybeden veya babası askerde olan yardıma muhtaç çocuklar faydalanabilecek.

Destek ödemeleri, anne sağsa anneye, değilse ona bakan ebeveyne yapılacak. Aileye yapılan diğer sosyal yardımlar, bu yardımı almaya engel olmayacak. Kardeşler için her birine ayrı aylık ödemesi gerçekleştirilirken, 18 yaşından sonra eğitim süresi boyunca da ödeme yapılmasının gündemde olduğu belirtildi.

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.