logo yeni

AB ÜLKELERİNDEKİ TÜRK ÇOCUKLARININ EĞİTİMİ İÇİN MEB NELER YAPIYOR?

Aktif . Yayınlanma mansethaber

ogretmen 5Cumhurbaşkanının "Dilimizi kaybedersek diğer değerlerimize sahip çıkamayız. Burada çok hassas olmamız lazım. Anadiliniz unutmayın düşündüğünüz dildir. Çocuklarınıza en önce Türkçe öğretecek sonra yaşadığımız bölgedeki dili en az onun kadar öğrenmesini sağlayacağız.” şeklindeki ifadesinden hareketle, AB ülkelerinde yaşayan Türk çocuklarının eğitimi için yapılan çalışmalar konusunda soru önergesi verildi.

Konuyu gündeme getiren Milletvekili Gürkut ACAR, Meclis Başkanlığına verdiği soru önergesinde; Cumhurbaşkanı Recep Tayip ERDOĞAN’ın 9 Mayıs 2015 tarihinde Belçika’da Avrupalı Türklere yaptığı konuşmada "Dilimizi kaybedersek diğer değerlerimize sahip çıkamayız. Burada çok hassas olmamız lazım. Anadiliniz unutmayın düşündüğünüz dildir. Çocuklarınıza en önce Türkçe öğretecek sonra yaşadığımız bölgedeki dili en az onun kadar öğrenmesini sağlayacağız.” şeklinde açıklama yaptığını belirtti.

Milletvekili ACAR, Cumhurbaşkanının söz konusu açıklamasından hareketle, Milli Eğitim Bakanı Nabi AVCI tarafından cevaplandırılmak üzere şu soruları sordu:

1-AB ülkelerinde okul çağındaki Türk çocuklarının sayısı ne kadardır? 2002 yılından beri tek başına iktidar olan AKP Hükümetleri Avrupa’daki okul çağındaki Türk çocuk ve gençlerinin anadillerini yaşadıkları ülkelerde, o ülkelerin müfredat programları içinde karneye işlenerek, sınıf geçmeyi öngörecek şekilde öğrenmeleri için ne gibi çalışmalarda bulunmuştur?

2-AB ülkelerinde Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin kaç büyükelçiliği var? Bu büyükelçiliklerden kaçında ve hangilerinde eğitim müşaviri var? 2002 yılından bu yana bu kadrolara kaç yeni atama yapılmıştır? Eğitim müşavirleri, o devletlerde Türkçenin okullarda müfredat programları çerçevesinde Türk çocuklarına öğretilmesi için hangi girişimlerde bulunmuş, ne yanıt almışlardır?

3-AB Ülkelerinde Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin kaçında başkonsolosluğu var? Bu başkonsolosluklardan kaçında ve hangilerinde eğitim ataşesi var? Kaçında yok? Halen hangi başkonsolosluklarda eğitim ataşeleri görev yapmaktadır?

4-Avrupa Birliği devletlerinde okul çağında kaç çocuğumuz var? Milli Eğitim Bakanlığının görevlendirdiği kaç öğretmen bu çocuklara ders veriyor? Bu dersler nerede veriliyor? AB devletlerinde Türk çocuklarına Türkçe dersi veren o ülkelerin görevlendirdiği kaç Türk öğretmeni var?

5-Cumhurbaşkanının "Dilimizi kaybedersek diğer değerlerimize sahip çıkamayız. Burada çok hassas olmamız lazım. Anadiliniz unutmayın düşündüğünüz dildir.” görüşünü hayata geçirmek için 13 yıldır yapılan çalışmalardan hiçbir sonuç alınamamasının sorumlusu kimlerdir?

Sitemizden yapılan alıntılara "memurunyeri.com" şeklinde aktif link verilmesi gereklidir.

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.