logo yeni

CHP'NİN SIR PROJESİ BELLİ OLDU

Aktif . Yayınlanma mansethaber

kemal kilicdarogluCHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu yüzyılın projesi olarak nitelendirdikleri “sır projeyi” açıkladı.

Kamu çalışanlarının tümüne ikramiye verilmesi gibi tahminler yapılan sır proje ise tahminlerden tamamen farklı çıktı.

Merkez Türkiye

Merkez Türkiye ismi verilen proje tanıtım filmi ile tanıtıldı. Tanıtım videosundaki bilgilere göre, dünyada ticaret yollarını birbirine bağlamayı amaçlayan üç proje var. Merkez Türkiye projesi de dördüncüsü olacak. Projeyle kişi başı gelir yıllık 30 bin doların üstüne çıkacak. Türkiye’yi içine düştüğü orta gelir tuzağından kurtaracak. Bürokrasi sıfırlanacak, 2020’de faaliyete geçecek ve büyüyecek Merkez Türkiye projesi 2035 yılında tamamlanacak. Akdeniz ve Karadeniz limanları üzerinden dünyaya bağlanan bir merkez. 3 milyon nüfuslu yaşanacak bir cazibe merkezi olacak. Otoyol ve demiryolu ağlarının tam ortasında yer alan bir şehir. AR-GE, tekno park şehri. Bölgenin en fazla yeşil alana sahip şehri olacak. 1 milyon 633 bin kişiye çevresine ile 2 milyon 200 bin kişiye istihdam yaratacak. 2035’de 100 milyar dolar katma değer yaratacak. 2035 yılında Türkiye insani gelişmişlikte dünyanın ilk 20 ülkesi arasına girecek. İşsizlik yüzde 5’in altına inecek ve büyüme hızı ortalama yüzde 6 olacak. 

Kılıçdaroğlu’nun açıklamasından satırbaşları:

-Değerli konuklar bir gerçeği hepimiz kabul ediyoruz. Coğrafi konum olarak eşsiz bir durumdayız. Bu üstünlerimizi avantaja döndürmemiz gerekiyor.

--Bu projeye yüzyılın projesi dememizin anlamı bu. Eğer gücümüzü, genç nüfusumuzun değerini bilebilirsek dünyada dinlenecektir. Ortadoğu'da Afrika'da, Kafkaslarda barışın gücü olarak görüyoruz biz bunu. İnsanlık farklı bir sürece girdi, biz de bu sürece girmek için geç bile kaldık.

-Türkiye'de 4. Küresel projeyi hayata geçirmeyi planlıyoruz. Bu coğrafi üstünlüğümüzü, genç nüfusumuzun verdiği üstünlüğümüzü kullanmayı planlıyoruz.

-4,5 saatlik bir uçuş mesafesinde 58 ülkeye ulaşıyoruz. 1,5 milyar nüfusa ulaşıyoruz. Hiçbir ülkeye nasip olmayacak bir avantaj. Devasa bir ekonominin güçlü bir parçası olmak istiyoruz.

Anadolu’da mega kent

-Demir, kara, hava ve deniz yolu ile küresel sisteme Türkiye entegre olacaktır.  Sadece bir lojistik merkezi yapmıyoruz biz. Mükemmel alt yapısı ile bir Anadolu’da mega kent oluşturuyoruz. Buradan ürünler dünyaya ulaşacak.

-Anadolu'da bir mega kent oluşturuyoruz. Merkez Türkiye dedik. Bu proje bölgemize barışı, zenginliği getirecek. Güçlü bir Türkiye'yi getirecek. Maliyetlerde 15,20'lik bir avantaj sağlanacak.

-Kamuya özel projeyle bu projeyi gerçekleştireceğiz. Avrupa, Asya kalkınma bankası gibi bir çok yerden faydalanacağız.

-Mega kent. Özel bir yasayla kurulacak. Valisi olacak. Yönetimi büyük ölçüde sivil toplum kuruluşlarından olacak. Organize sanayi bölgesi olacak. ARGE çalışmalarının yoğunlaştığı bir bölge olacak.

Projenin maliyeti

-20 yılda tamamlanacak olan bu proje 200 milyar dolara mal olacak. 40 milyar dolarını kamu, 160 milyar doları özel sektör tarafından gerçekleşecek.  Dünyanın bütün önemli kuruluşları mega kentte yer almak için yarışacak.

-Bir çok ülke orada olmak isteyecektir. Çünkü orada olmak demek Asya'da, Türki Cumhuriyetlerde olmak demektir.

-Bu proje Küresel ekonominin en önemli projelerinden biri. Dünyanın bütün yollarını birbirine bağlayan görkemli projelerden biri.

İş imkanı

-2 milyon 200 vatandaşımıza iş imkanı sağlayacak.

-Anadolu'da kurulacak Mega Kent aynı zamanda kültür, sanat, bilim yeri olacak. Dünyanın gözü burada olacak. Bütün dünya tarafından konuşulacak.

-Temiz enerjiyi, güneş enerjisini kullanacağız.

Neden 2035?

-'Neden 2035?' diye sorarsanız Türkiye için önemli bir anlamı var. Türkiye yaşlı nüfusu fazla olan ülkeler sınıfına girecek. O zamana kadar bu projeyi harekete geçirmemiz gerekli.

-Bu kent Anadolu'nun bütün kentlerine yarar sağlayacak.

-Orta gelir ve orta teknoloji tuzağından kurtulmamız gerek. Teknoparklar burada olacak. Dünyanın bilim insanları buraya gelecek. Burası özel bir yasayla yönetilecek. Özel teşvikler, özel yönetimler getireceğiz. Dünyaya ses veren bir kent haline getireceğiz.

-Kamuoyu böyle bir projeyi beklemiyordu. Denizi olmayan ülkeler için Türkiye'yi küresel bir liman haline dönüştürüyoruz. Ürünlerini burada paketleyecekler.

-Nasıl biz asgari ücreti 1.500 liraya çıkarıp refahı tabana yayacağız diyorsak Bakü'ye Çinlilerin 15 günde ürünlerini yetiştirme imkanı sağlıyoruz.

-Her yıl 15 bin üniversite mezunun yurt dışına doktoraya göndereceğiz. Bu 10 yılda Türkiye'nin büyük bir sıçrama yapması demektir.

-Çok nitelikli uzmanlarla konuştuk. Büyüme hızından, hangi demiryollarından yararlanabiliriz, proje bürokraside boğulmasın diye her türlü yasaya karşı bütün yolları düşündük.

Kişi başına düşecek milli gelir

-Uluslar arası bir proje neden Türkiye'de olmasın. Karadeniz'le Akdeniz'i birleştirecek bir projedir bu. Demir yollarıyla yapacağız biz bunu. Sözü dinlenen bir Türkiye. Kişi başına düşen milli geliri 30, 35 bin dolar olan Türkiye... Biz bunu yapacağız, kararlıyız.

-O yüzden bütün yurttaşlara sesleniyorum. Adresin belli. Eski algıları bir tarafa bırak. Ya büyüyeceğiz. Ya bu treni kaçıracağız. Bu güzel ülkede hiçbir çocuk yatağa aç girmemeli. Gel kardeşim bu projeyi hep birlikte harekete geçirelim.

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.