logo yeni

SGK'DAN EMEKLİ VEKİLE ŞOK

Aktif . Yayınlanma mansethaber

tbmm3SGK, eski vekil Ali Ahmet Ertürk’e milletvekili emekli maaşı alırken kamuda ikinci bir işte çalışarak maaş bağlandığı için 500 bin TL borç çıkardı. Bunu duyan 3 bin civarı emekli vekil soluğu Meclis’te aldı.

Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından 21. Dönem Edirne Milletvekili Ali Ahmet Ertürk’e 500 bin TL borç  çıkarınca 3 bin emekli milletvekilini korku sardı

SGK’nın hem emekli vekil maaşı alan, hem de kamuda çalışarak maaş alan vekillere borç çıkardığı belirtiliyor.

Geçtiğimiz hafta için Cemil Çiçek tarafından milletvekillerine emeklilik maaşı ve diğer özlük hakları düzenlemelerini anlatan yazının arkasında emekli bir vekilin yaşadığı borç şokunun yattığı belirtiliyor.

Olayda, 21. Dönem DSP Edirne Milletvekilli Ertürk’ün, okuduğu tıp fakültesinin ardından ihtisasını tamamlamak için doktorluğa döndüğü, uzman psikiyatr olarak Kars’ta mecburi hizmete başladığı ancak SGK’dan gelen 500 bin TL borç yazısı le karşılaştığı belirtiliyor.

Vekilin 8 bin TL emekli maaşı alırken aynı zamanda bir kamu kurumunda çalışıyor olması sebebiyle doktor maaşı aldığını belirten SGK, bu durumun mevzuata aykırı olduğunu, bu nedenle milletvekili maaşının kesildiğini bildirdi. Mevzuata aykırı olarak 4 yıla yakın bir süre ödenen emekli vekil maaşının faiziyle birlikte 500 bin TL’lik borç anlamına geldiği belirtiliyor.

Konuyu TBMM Makamları ile görüşen eski vekilin, mevzuatın açık olduğu ve mevzuat değişikliği yapılmadıkça borcun ödenmesi gerektiği, mevzuat değişikliği yapılmasının ise TBMM’nin kapalı olması sebebiyle mümkün olmadığı şeklinde bir cevap aldığı belirtildi.

Bu tür sıkıntıların bir daha yaşanmaması için TBMM Başkanlığınca geçtiğimiz hafta içinde detaylı bir bilgilendirme yazısı hazırlanarak bütün milletvekillerine gönderildiği, bu durumda olup emekli maaşı kesilen milletvekillerinin de olduğu ifade edildi.

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.