logo yeni

FEN DERSİNDE PATLAMAYA NEDEN OLAN OLAY HAKKINDA ÖĞRETMENİN HAPSİ İSTENDİ

Aktif . Yayınlanma mansethaber

adalet 3Fen Bilgisi dersinde gerçekleştirilen deneyde meydana gelen patlama sonucunda bir öğrencinin gözünden ve yüzünden yaralanması olayında, öğretmen hakkında "Taksirle yaralama" suçundan 3 aydan 1 yıla kadar hapis cezası istemiyle Anadolu Asliye Ceza Mahkemesi'ne dava açıldı.

Geçtiğimiz yıl içinde fen dersinde "su ile yanma reaksiyonu" deneyi sırasında patlama meydana gelmiş ve bir öğrenci ile öğretmen yaralanmıştı.

Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianamede, öğretmenin diğer öğrencileri güvenli bir mesafede tutarken, 11 yaşında olan ve yaralanan öğrencisini kendisine yardımcı olması için yanına çağırdığı, deney için bulunan amonyum nitrat, amonyum klorür ve çinko tozunu öğrencinin elinde tuttuğu demir boruya doldurduğu sırada karışımdaki maddelerin aniden reaksiyona geçerek patladığı ve alev çıkardığı ifade edildi.

Patlama sonrasında, öğrenci ve öğretmenin yüz bölgelerinde yanıklar meydana gelirken, öğretmenin bu deneyi daha önce de defalarca yaptığını, çok dikkatli olduğunu, olayın nasıl meydana geldiğini halen anlayamadığını belirterek suçlamayı kabul etmediği belirtildi.

Öğrencinin ifadesinde ise, öğretmenin hazırladığı maddeleri demir boruya doldururken boruya girmeyen parçaları üfleyerek borunun içine ittiğini, daha sonra da masa üzerinde kalan kimyasalları tekrar boru içine kattıktan çok kısa bir süre sonra patlamanın meydana geldiğini söylediği anlatıldı.

Başsavcılığın iddianamesinde deneyin öğretmenin sorumluluğunda gerçekleştiği, ancak öğretmenin gerekli dikkat ve özeni göstermeyerek olaya sebebiyet verdiği, bunun sonucunda da öğrencinin yararlandığı kaydedildi. Bu sebeple öğretmen hakkında "Taksirle yaralama" suçundan 3 aydan 1 yıla kadar hapis cezası istemiyle Asliye Ceza Mahkemesi'ne dava açıldı.

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.