logo yeni

6 GÜN AİLE HEKİMİNİZE ULAŞAMAYABİLİRSİNİZ

Aktif . Yayınlanma mansethaber

saglik7Türk Tabipleri Birliği (TTB) ve bazı sivil organizasyonların desteklediği 20-21-22 Mayıs tarihlerinde aile hekimlerinin grev uygulaması başlıyor. Ancak grev tarihlerinin öncesinde 19 Mayıs tatili ve sonrasında hafta tatili olması sebebiyle 6 gün boyunca aile hekiminize ulaşmanız mümkün olmayabilir.

Aile hekimleri, Sağlık Bakanlığı'nın getirdiği hafta sonu nöbet uygulamasını protesto etmek amacıyla  20, 21 ve 22 Mayıs'ta üç günlük grev yapma kararı almıştı.

Ceza puanı artmıştı

Bakanlık 9 Nisan 2014 tarihinde bir genelge yayınlayarak aile hekimlerine cumartesi günleri 8 saat nöbet tutma yükümlülüğü getirmiş, ancak birçok yerde görev yapan aile hekimleri genelgeye uymayarak nöbet tutmayı reddedince kurum içi soruşturma açılmıştı. Bakanlık ayrıca, mazeretsiz nöbete gitmeyen hekimlere verilen 5  ceza  puanını az görerek, 16 Nisan 2015 tarihinde bir yönetmelik değişikliği ile ceza puanını 5’ten 20’ye çıkarmıştı.

Yarın başlayacak olan üç günlük iş bırakma grevinin bugüne kadar yürütülen en uzun süreli sağlık grevi olduğunu söyleyen Türk Tabipler Birliği Aile Hekimliği Kolu Başkanı Fethi Bozçalı hafta sonu nöbet uygulamasını şöyle eleştirdi: “Türkiye genelinde 23 bini aile hekimi olmak üzere toplam 70 bin birinci basamak sağlık personeli bulunuyor. Zaten gereğinden fazla çalışan aile hekimlerine hafta sonu nöbeti ile ağır çalışma yükümlülükleri getirildi. Nöbet tutmayan hekimlerimize kurum içi soruşturma açıldı. Bir aile hekimi olarak hafta sonları nöbet tutmadığım için bana 8 kez soruşturma açıldı. Bütün soruşturmalar için tek tek savunma verdim. Eğer savunmalarım kabul edilmezse aldığım ceza puanından dolayı sözleşmem feshedilebilir. Benim gibi hakkında soruşturma açılan binlerce hekim bulunuyor. Bu hekimler aldıkları ceza puanından dolayı işsiz kalabilir. Hafta sonu nöbet tutmadığımız takdirde alacağımız ceza puanıyla bizi işten atmakla tehdit ediyorlar. Biz aile hekimleri olarak zaten hafta içi muayene, aşı ve evde sağlık hizmeti vererek görevimizi tamamlıyoruz. Hafta sonu nöbet uygulanmasının kaldırılmasını talep ediyoruz. Bu nedenle üç günlük sağlık grevi yapıyoruz.”

Koruyucu sağlık hizmetleri aksatılmayacak

Türk Tabipleri Birliğinden yapılan açıklamada ise koruyucu sağlık hizmetlerinin aksamaması amacıyla tedbir alınacağı belirtilerek, “Sağlık çalışanlarının hakları ve halkımızın sağlık hakkı için birinci basamakta örgütlü sendikalar ve derneklerle birlikte dayanışma içinde bir mücadeleyi sürdürme çabası içerisindeyiz. 20-21-22 Mayıs tarihlerinde yapacağımız iş bırakma eyleminde de alanda örgütlü tüm dernek ve sendikaların katkı sağlayacağına inanıyor, birlikte mücadele çağrımızı yineliyoruz.

Daha önceki tüm eylemlerimizde olduğu gibi 20-21-22 Mayıs günlerinde de halkımızın mağduriyetine yol açılmayacak, özellikle koruyucu sağlık hizmetlerinin aksamaması amacıyla tıpkı hafta tatillerinde ve dokuz günlük uzatılmış bayram tatillerinde olduğu gibi önceden tedbirler alınacaktır.” ifadelerine yer verildi.

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.