logo yeni

YURTDIŞI DİL EĞİTİMİ İÇİN YENİDEN TERCİH ALINACAK

Aktif . Yayınlanma mansethaber

yabanci dilMilli Eğitim Bakanlığı yurt dışı dil kursuna katılmak isteyen öğrenciler için yeniden tercih alınmasını kararlaştırdı.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, “9 Mart 2015 tarihinde yurt dışı dil tercihi yapamayan adayların Bakanlığımıza yapmış oldukları talepler değerlendirilmiş olup daha önce yurt dışı dil tercihi yapmayan adaylar için REBUS üzerinden yeniden tercih alınmasına karar verilmiştir.” ifadelerine yer verildi.

Başvuru için taban puan şartı

Yurtdışı Almanca, Arapça ve İngilizce yabancı dil eğitimi alacak öğrencilerin aşağıdaki tabloda (2014 YLSY Kılavuzu s.12) yer alan dil puanına sahip olmaları gerekiyor. Tabloda yer alan asgari dil puanına sahip olmayanların tercihleri dikkate alınamayacak ve yurt dışına çıkış işlemleri gerçekleştirilmeyecek. Ayrıca Öğrenciler yurt dışında 6 (altı) aya kadar yabancı dil öğrenimi görebilecek ve bunun dışında herhangi bir ilave süre verilmeyecek.

Başvuru nereye yapılacak?

Yurt dışı dil kursu tercihlerine katılmak isteyen adayların dilekçelerini elden veya posta (iadeli taahhütlü) / kargo yolu ile en geç 29 Mayıs 2015 tarihi mesai saati bitimine (18.00) kadar, "T.C. Millî Eğitim Bakanlığı Yükseköğretim ve Yurt Dışı Eğitim Genel Müdürlüğü, Bakanlık Merkez Bina 6.Kat C Blok 06648 Bakanlıklar/ANKARA" adresine ulaştırılması gerekiyor. Süre hesaplamasında Yükseköğretim ve Yurt Dışı Eğitim Genel Müdürlüğü evrak kaydına giriş tarihi esas alınacak olup süresi geçtikten sonra ulaşan evraklar kesinlikle işleme alınmayacak.

Yurt dışı dil eğitimi için taban puanlar

Sınav Adı Seviye/Puan
YDS 60
ÜDS 60
KPDS 60
Avrupa Ortak Dil Çerçevesi Seviyeleri B1
TOEFL – IBT 65
TOEFL – CBT 183
TOEFL – PBT 513
CAE C
CPE C
FCE C
PEARSON PTE 55
TELC Deutsch GmbH ve Diğer Almanca Sınavlar B1
IELTS 5.0

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.