logo yeni

BUGÜN DOĞAN ÇOCUKLAR AİLELERİNE 300-600 TL KAZANDIRDI

Aktif . Yayınlanma mansethaber

maas 8Doğum yardımı uygulamasının bugünden itibaren yürürlüğe girmesiyle birlikte Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı il müdürlükleri önemli bir yoğunluk yaşadı.

Torba yasa ile düzenlenen doğum yardımı, bugünden itibaren doğan çocuklar için ödenecek.

Ancak ödemelerde çocuk hesabı yapılırken daha önce doğan çocuklarda hesaba katılacak. Bu sebeple bugün doğan çocuklar, dün doğan çocuklara göre ailelerine 300 ile 600 TL arası para getirecek.

Doğum yardımının yanması söz konusu değil

İstanbul Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Önal İnaltekin, vatandaşların endişeye kapılmasına gerek olmadığını belirterek, “Doğum yardımının başlaması dolayısıyla birimlerimizin  telefonlarında adeta kilitlenme yaşanıyor. Bütün vatandaşlar birimlerimize akın  etti. Herkes bununla ilgili bilgi almak istiyor. Vatandaşların panik halde  'Hakkımızı kaybetmeyelim' diye bir endişeye kapılmalarına gerek yok. Başvurunun  bir süresi yok. İsterse ücretini 3 yıl sonra da alabilir" dedi.

Doğum yardımından yararlanmak isteyen vatandaşlar 144 ve 183 nolu telefonlardan bilgi alabilecekler. Kamu kurumlarında çalışan personel ise doğum yardımı için kurumlarına müracaaat edecekler.

Bebeğin kimlilk numarası gerekiyor

Başvuruların bebeğin nüfus cüzdanıyla yapılması gerektiğini belirten İnaltekin şöyle söyledi:

"Başvurular bebeğin TC kimlik numarasıyla yapılıyor. Bugünden itibaren  doğan bebeklerin nüfusa kaydedilmesi gerekiyor. Anne ya da baba bebeğin TC  numarasıyla isterse bakanlığın internet sitesi üzerinden form doldurabilir. Formu  gönderebilir ya da şahsen başvurabilir. Hazır dilekçemiz var. Bunu doldurup,  çıktısını alıp, postaya da verebilir. Annenin gelmesine gerek yok. Anne  gelemiyorsa baba da anne adına başvurabilir. Ücret büyük bir ihtimalle PTT  aracılığıyla ödenecek. Ücretler annenin TC numarasına yatırılacak. Anne  yaşamıyorsa ya da alacak durumu yoksa baba parayı alabilecek. Para yatırıldıktan  sonra kişileri arayıp, alabileceklerini bildireceğiz."

Doğum yardımı miktarı

Doğum yardımı, birinci  çocuk için 300, ikincisi için 400, üç ve sonrası için de 600 lira olarak bir defada verilecek, ancak geçmişte 2 çocuğu bulunan, bugünden itibaren de yeni bir bebek sahibi olan kişiye, 3 çocuk parası yani 600 lira verilecek.

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.