logo yeni

HEMŞİRE PARTİSİ TEPKİLER ÜZERİNE İPTAL EDİLDİ

Aktif . Yayınlanma mansethaber

hemsire 2Hemşireler haftası içinde bulunduğumuz günlerde, Antalya’da bir otelin “!Nurse Party: Hemşire Partisi” etkinliği tepki çekti.

Her ay farklı bir konseptte partiler düzenleyen Belekte 5 yıldızlı bir otelin, müşterileri için  'Nurse Party: Hemşire Partisi' düzenleme kararı alması ve otelin sosyal medya sayfasında yer verdiği afişte, üzerinde mini etek, jartiyer ve göğüs dekolteli bustiyer ile başında kep bulunan hemşire fotoğrafının yer alması üzerine, Türk Hemşireler Derneği Antalya Şube Yönetimi etkinliğe tepki gösterdi.

Türk Hemşireler Derneği Antalya Şubesi yöneticileri, düzenlenecek parti ile hemşirelerin cinsel bir nesne, erotik bir öğe olarak gösterildiği, topluma hemşireleri bu biçimde görmeye sevk ettiği belirtildi. Aynı zamanda afişin kullanılmasının toplumda kadına yönelik eşitsizliğin, cinsiyet ayrımının sürdürülmesine de katkı sunduğu belirtilerek, yakın tarihe kadar hemşireliğin yalnızca kadınların edindiği mesleklerden biri olarak görüldüğü ancak artık erkeklerin de bu mesleği seçtikleri hatırlatıldı.

Türk Hemşireler Derneği Antalya Şube Yönetim Kurulu Başkanı Ferda Ülker tarafından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"Kadın olarak hemşireleri bir 'zevk ve arzu' nesnesi olarak gösteren, bu anlamda cinsiyetçi bir tutumla hazırlanan afişinizle hemşirelik mesleğinin onuru, şeref ve saygınlığı ihlal edilmektedir. Toplumun, 'özellikle hasta ve hasta yakınlarının' gözünde hemşireleri değersizleştiren afişleriniz bu nedenle Türk Hemşireler Derneği’nin, mensubu olan hemşirelerin ve hemşirelik öğrencilerinin kişilik haklarını zedelemektedir. Nitekim kişilik hakkı, bir şahsın kişiliğini oluşturan maddi ve manevi değerleri kapsamaktadır. Kişinin özel yaşamı, beden bütünlüğü, şeref, haysiyeti, onuru, saygınlığı, sağlığı, özel yaşamın gizliliği, resmi adı, eseri, sözü, ekonomik hareket serbestliği ve özgür olma hakkı bu değerlerdendir. Üyeleri olan hemşirelerin toplumda küçük düşürülmesine yönelik eylemlerin Türk Hemşireler Derneği üyelerinin ve hemşirelik öğrencilerinin kişilik haklarını ihlal ettiği açıktır. İşletmenizde düzenlenecek 'Nurse Party' veya benzer etkinliklerinizde hemşire kıyafeti ile keplerin kullanılmaması ve bu etkinliğe ilişkin bu yöndeki asılı ve basılı afişlerin dağıtılmaması, Facebook vb internet ortamında yayımlanmaması, aksi halde hukuksal yollara başvurmak zorunda kalacağımızı Türk Hemşireler Derneği olarak ihtaren bildirir ve otel yöneticilerini kınadığımızı bilmenizi isteriz."

Otel yönetiminin ise aldığı tepkilerden sonra etkinliği iptal ettiği, ayrıca sosyal medya sayfalarından ve basılı materyallerden sildiği bildirildi.

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.