logo yeni

OKUL MÜDÜRÜ DEĞERLENDİRMELERİNDE SIFIR VEREN MÜDÜRÜN YARGILAMASI BAŞLADI

Aktif . Yayınlanma mansethaber

adalet2Okul müdürleri değerlendirmelerinde sıfır puan veren ilçe eğitim müdürü hakkında hapis cezası istemiyle yargılama başladı.

Geçtiğimiz yıl yapılan değerlendirmelerde, bir ilçe milli eğitim müdürü,  Zafer İlkokulu Müdürü için 25 değerlendirme kriterinin 25 inden de sıfır puan vermişti. Diğer değerlendirmecilerden puan alan okul müdürüne ilçe milli eğitim müdürünün sıfır vermesi üzerine dava açılmış ve değerlendirmenin objektif olmadığına yönelik başvuru, İzmir Birinci İdare Mahkemesince, karara bağlanmıştı.

Okul müdürü hakkında yapılan değerlendirmede, eğitim bölgesi zümre başkanları toplantısına bile katılmamış olarak değerlendirme yapılması sebebiyle verilen iptal kararı sonrasında, yeniden değerlendirme yapan ilçe milli eğitim müdürünce bu kez 25 kriterden, eğitim bölgesi zümre başkanları toplantısına katılmıştır bölümüne puan verilmiş, geri kalan 24 kriter için yine sıfır puan değerlendirmesinde bulunulmuştu.

İdare mahkemesi dışında , cumhuriyet savcılığı tarafından ilçe milli eğitim müdürü hakkında görevi kötüye kullandığı iddiasıyla 3 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açılmış, aynı zamanda, Milli Eğitim Müdürlüğü'nün başlattığı idari soruşturmada, müfettişlerin verdiği rapor doğrultusunda maaş kesme cezası verilmişti.

Ödemiş İkinci Asliye Ceza Mahkemesi'nde yargılamaya başlanırken, davalının raporlu olması sebebiyle duruşma Temmuza ertelendi.

Duruşma sonrasında açıklama yapan Türk Eğitim Sen İzmir 1 Nolu Şube Başkanı Merih Eyyup Demir, yönetici değerlendirme süreci ile eğitim sisteminde yaşananları karabasana benzeterek, “İdari mahkemeler kararını vermiştir. Mahkeme kararları okul müdürlerimiz lehinedir. Ancak, mahkeme kararlarına rağmen Milli Eğitim yöneticileri okul müdürlerini görevine iade etmeme konusunda ısrarcıdırlar. Bu konuda da suç duyurularımızı yaptık. Daha önceki ifadesinde göreve başladıktan çok kısa bir zaman sonra yeterince araştırma yapamadan, duyuma dayalı bir puanlama yaptığını ifade eden İlçe Milli Eğitim Müdürü'nün bu açıklaması dahi süreçle ilgili yaşananların net bir göstergesidir. Eğitim camiasının alnına bu konu ile kocaman bir leke sürülmüştür. Bu süreç sadece eğitim yöneticilerimizi değil, bu arkadaşlarımızın aile yapıları ile birlikte yaşamlarını da derinden etkilemiştir. Şu anda yanımızda mahkemeye babası ile katılan kızımızın da bu süreçten ne kadar derinden etkilendiğini kamuoyunun vicdanına bırakıyorum" ifadelerini kullandı.

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.