logo yeni

ÖZEL HASTANELERDE AVUÇ İÇİ TARAMA YENİDEN UYGULAMAYA GİRECEK

Aktif . Yayınlanma mansethaber

biyometrik kimlik dogrulamaÖzel hastanelerde bugünden itibaren yine damar okuma sistemi olacak. Danıştay kararıyla Kasım 2014’te kullanımı durdurulan ’biyometrik kimlik doğrulama sistemi’, Anayasa Mahkemesi’nin kararıyla bugünden itibaren yeniden yürürlüğe girdi. Bugün özel hastaneye gidecek olanlar, sisteme kaydolmadan muayene olamayacak.

Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) tarafından açılan dava sonucunda Danıştay, SUT tebliğinin biyometrik kimlik doğrulaması ile ilgili kısmıının yürütmesini durdurmuştu.

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), bunun üzerine biyometrik kimlik doğrulama sistemi kullanılmaksızın MEDULA sisteminden provizyon alınabileceği ve diğer gelişmelerin kurumun portalından duyurulacağını ilan etmişti.

Anayasa Mahkemesi’nin 03/04/2015 tarihli Resmi Gazete'de yayımlanan kararı ile “biyometrik yöntemlerle kimlik doğrulamasının yapılması ve/veya” ibaresinin, Anayasaya aykırı olmadığına ve itirazın reddine kararı verildi.

Bu gelişmeler üzerine SGK, 30 Nisanda yayımladığı duyuruda 15.05.2015 tarihi itibariyle ilgili mevzuat hükümleri doğrultusunda sağlık yardımları SGK tarafından karşılanan kişilerin özel sağlık hizmeti sunucularına başvurularında, istisnai durumlar haricinde biyometrik kimlik doğrulama sistemi kullanılmaksızın MEDULA sisteminde provizyon verilmeyeceğini açıkladı.

Bu açıklamalara göre bugünden itibaren, özel hastanelerde tedavi olmak isteyenler biyometrik kimlik doğrulamayı kullanmak durumunda kalacak.

Düzenlemelere göre biyometrik kimlik kullanımından muaf tutulanlar şunlar:

- 12 yaş ve altı çocuklara, 75 yaş ve üstü kişilere,

- Her iki üst ekstremitesi olmayan kişilere (elleri olmayan),

- Her iki el avuç içi veya her iki el orta, işaret, yüzük, baş, küçük parmak damar izi bütünlüğü bozulmuş olanlara,

- Acil hastalara (yeşil alan muayenesi hariç),

- Serepral palsi, üst ekstremite felci ve benzeri tıbbi nedenlerden dolayı biyometrik verisi alınamayan kişilere, spastik veya otistik engelli olan kişilere,

- Organ, doku ve kök hücre nakli tedavilerinde alıcının üzerinden donör takibinin alındığı durumlarda,

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.