logo yeni

FUATAVNİ OPERASYONU KAPSAMINDA BAZI UYAP PERSONELİ GÖREVDEN ALINDI

Aktif . Yayınlanma mansethaber

twitterKPSS, Tübitak, TİB gibi operasyonları önceden haber veren fuatavni isimli hesabın paylaşımlarını durdurmak amacıyla UYAP personelinden bir kısmı görevden alındı.

“Fuatavni” isimli twitter kullanıcı tarafından bazı soruşturmaların önceden haber verilmesi, 81 ildeki UYAP personelinden bir kısmını görevinden etti.

Gölbaşı Cumhuriyet Başsavcılığı, twitter’da “fuatavni” adlı hesaptan paylaşımlarda bulunan kişi ya da kişiler hakkında soruşturma başlatmıştı. Soruşturma; üst düzey devlet adamları ve bazı bürokratların da aralarında bulunduğu kişilere ait kriptolu ve normal telefonların usulsüz dinlendiği iddiasıyla ocak ayında yapılan operasyon bilgilerinin twitter’da, “fuatavni” hesabından paylaşılmasından sonra başlatılmıştı. Soruşturma kapsamında “fuatavni” hesabı engellenmiş, ancak soruşturma bilgileri açılan yeni hesaplardan yayınlanmaya devam etmişti.

Soruşturma bilgilerinin operasyon öncesinde yayınlanması sebebiyle, KPSS soruşturmasında olduğu gibi bazı zanlıların kaçtıkları iddia edilmişti. Soruşturmaların gizlilik içinde yürütülmesine rağmen gözaltına alınacak kişilerin adreslerinde bulunamaması, dikkatleri UYAP’a çevirmişti.

“Fuatavni” isimli twitter hesabında gizli operasyon bilgilerine nasıl yer verildiğini tespit etmek için yürütülen savcılık soruşturması devam ederken, soruşturmanın odağında ise soruşturmalardaki bilgilerin yer aldığı, savcılık ve mahkemelerin kullandığı UYAP bulunuyor. Soruşturma kapsamında 81 ildeki UYAP personelinin sisteme giriş-çıkış zamanları ve log kayıtlarının incelemeye alındığı belirtiliyor.

Görevlerinden alınanların başka görevlere tayin edildiği, yerlerine ise yeni personellerin atandığı kaydedildi. 

Savcılık ve mahkemelerin soruşturma ve gözaltı süreçleriyle ilgili tüm çalışmalar UYAP sistemine girilerek yapılıyor. Mahkeme ve savcılıklar, şüpheliler ile ilgili arama, yakalama, gözaltı, elkoyma gibi kararları operasyon öncesi UYAP’a giriyor. Adli ve İdari Yargı’yla ilgili yürütülen soruşturmalarla ilgili bilgilerin sisteme girişi ise 81 ilde görevli UYAP personeli tarafından yapılıyor.

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.