logo yeni

calisanlar2 copy

ASGARİ ÜCRETTEN VERGİ KALKMIYOR

Aktif . Yayınlanma mansethaber

Asgari ücretten vergi alınmayacağı haberleri üzerine konuşan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, böyle bir çalışmanın olmadığını açıkladı.

Bakan Çelik, asgari ücret üzerinden alınan verginin kaldırılması konusunda bir düzenleme olmadığını, böyle bir şeyin meclisin de gündeminde bulunmadığını belirterek "Bir yandan çalışana vermeniz gerekiyor, talep doğru taleptir. Ama bunun karşılığını dengeleyerek bunları yapmak gerekir. Hesapsızlık dönemi bizde kapandı.” dedi.

"Asgari ücretten verginin kaldırılması için Anayasa değişikliği gerekiyor” diyen Bakan Çelik konuya ilişkin olarak şunları da ifade etti:

“Bu konu TBMM Anayasa Uzlaşma Komisyonu'nda gündeme geldi ve 4 parti anlaştı. Ancak yasa olarak yapılan bir düzenleme yok. Şu anda asgari ücretten vergi alınmaması ilgili bir düzenleme yok. Böyle bir şey meclisin gündeminde değil. Bizim gündemimizde şu anda yok. Konu Anayasaya girerse yasaya yansıyacak demektir.

Bu konu, Anayasaya girmeli mi, girmemeli mi tartışılabilir. Böyle bir karar almış 4 siyasi parti. Biz o çerçevede karara saygı duyarız. Böyle bir şey gerçekleşirse yasalara, uygulamalara yansıması olacaktır.

Asgari ücretin artırılması için çaba gösteriyoruz, enflasyonun çok çok üzerinde artışlar sağlıyoruz. Bunlar doğru ama asgari ücretteki vergi konusu bir anlamda maliyeyi de çok ilgilendiriyor. Bir yandan vermeniz gerekiyor, talep doğru taleptir, meşru taleptir, olabilir ama bunun karşılığını dengeleyerek bunları yapmak gerekiyor.

Hesapsızlık dönemi bizde kapandı. Bizim iktidar döneminde veriyoruz, ama karşılığını bularak veriyoruz, geleceği karatmıyoruz, geleceği aydınlatıyoruz. Milletimizin geleceğini mali açıdan aydınlatacak programları uygulamak gerekiyor." diye konuştu.

logokucuk

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.