logo yeni

ÖZEL HASTANELERDE ALINAN İLAVE ÜCRETİN İPTALİ DAVASINDA YÜRÜTMEYİ DURDURMA ÇIKMADI

Aktif . Yayınlanma mansethaber

adalet2Kamu hastaneleri dışındaki sağlık hizmeti sunucularınca vatandaşlardan alınabilecek ilave ücretin tavan oranını yüzde 90'dan 200'e çıkaran Bakanlar Kurulu kararının yürütmesinin durdurulması ve iptali istemiyle dava açılmıştı.

Danıştay 15. Dairesinin, sağlık hizmeti dolayısıyla vatandaştan alınacak ilave ücretin yüzde 90'dan yüzde 200'e çıkarılmasına ilişkin BKK’nın yürütmesinin durdurulması istemini oy çokluğuyla reddettiği öğrenildi.

Bir vatandaş tarafından açılan davada ilk incelemeyi yapan tetkik hakiminin, "kamu hastaneleri dışındaki sağlık hizmeti sunucularınca vatandaşlardan alınabilecek ilave ücretin tavan oranının yüzde 90'dan 200'e çıkarılmasının hukuken kabul edilebilir ve somut nedeni olmadığı sonucuna varıldığından yürütmenin durdurulması isteminin kabul edilmesi" yönünde görüş bildirmesine karşın, yürütmenin durulması kararı verilmedi.

15. Daire, Bakanlar Kurulu kararı ile telafisi güç veya imkansız zararların doğması ve idari işlemin açıkça hukuka aykırı olması şartlarının bu aşamada gerçekleşmediği anlaşıldığından yürütmenin durdurulması isteminin reddine karar verdi.

Bir üyenin yürütmenin durdurulmaması kararına şerh koyduğu belirtilirken, karşı oy yazısında ilave ücretin yüzde 200'e yükseltilmesi nedenlerinin, somut bilgi ve belgelerle açıklanması istenildiği halde davalı idareler Başbakanlık, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile Sosyal Güvenlik Kurumunca bu konularla ilgili herhangi bir bilgi ve belgenin sunulmadığı belirtildi.

Kamu hastaneleri dışında sağlık hizmeti sunucularınca vatandaşlardan alınabilecek ilave ücretin tavan oranını yüzde 90'dan 200'e çıkaran kararın esastan görüşülmesi daha sonra gerçekleşecek. Yürütmenin durdurulması kararın çıkmaması, Bakanlar Kurulu kararının iptal edilmeyeceği anlamına gelmiyor.

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.