logo yeni

EMEKLİ OLAMAYAN MİLLETVEKİLLERİ İŞ ARAMAYA BAŞLADI

Aktif . Yayınlanma mansethaber

tbmm 2Halen 24'üncü dönem milletvekilliği yapan isimlerin bazılarının vekilliği sona ererken, emekli de olamayacaklar.

24 üncü dönem TBMM üyelerinden 122 milletvekilinin prim gün sayısını dolduramadığı ve 50 milletvekilinin ise yaş sınırına takıldığı, bu sebeple emeklilik hakkından yararlanamayacağı belirtiliyor.

Milletvekilleri nasıl emekli oluyor?

5510 sayılı Kanunun 43 üncü maddesinde yer alan “Dışarıdan bakanlık veya Türkiye Büyük Millet Meclisi üyeliği görevlerinde bulunanlara veya bu görevleri herhangi bir sebeple sona erenlere, Kanunun 26, 28, 44, geçici 2 ve geçici 4 üncü maddeleri gereğince aylık bağlanmasına hak kazanmaları ve en az 2 yıl süreyle bu görevlerde bulunmuş olmaları halinde, 27, 29, geçici 2 ve geçici 4 üncü maddelere göre hesaplanacak aylık tutarından az olmamak kaydıyla, Cumhurbaşkanına ödenmekte olan aylık ödeneğin % 40’ı esas alınarak Cumhurbaşkanına bağlanacak yaşlılık aylığının % 42’si oranında malullük, emeklilik veya yaşlılık aylığı ödenir.” hükmü gereğince milletvekillerine emeklilik aylığı ödeniyor. Vekiller de diğer kamu görevlileri gibi 25 yıllık zorunlu çalışma süresini doldurmak durumunda bulunuyor. Ancak bazı meslek gruplarındaki yıpranma hakkı milletvekillerine de tanınırken, ayrıca vekilin emekli maaşına hak kazanması için en az 2 yıl milletvekilliği yapması gerekiyor.

Milletvekilliği sona erdiği halde emekliliği hak etmeyenler ise şartlarını tamamladıktan sonra milletvekili emekli maaşına hak kazanıyor.

Sosyal güvenlik primleri ödenecek

122 vekilden yaklaşık yarısının yeni dönemde seçilemeyeceği veya aday olamadığı, dolayısıyla bu vekillerin emeklilik şartlarını yerine getiremeyeceği ifade edilirken, bu vekillerin, milletvekillikleri sona erse bile daha önce çıkarılan yasa kapsamında sosyal güvenlik prim ödemeleri 4 yıl boyunca TBMM tarafından yapılacak.

Meclis’ten emekliliğini hak edenler ise 7 bin 500 lira emekli maaşı alacak.

25 inci dönem için milletvekili  listelerde yeniden yer bulamayan ve kendi işi olmayan  vekillerin ise şimdiden iş aramaya başladığı belirtiliyor. 

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.