logo yeni

ASGARİ ÜCRETTE AVRUPA ÜLKELERİNE GÖRE NE DURUMDAYIZ?

Aktif . Yayınlanma mansethaber

maas16Yaklaşan seçimler dolayısıyla her parti asgari ücretle ilgili vaatlerde bulunurken, iktidar partisinden de kaynak itirazları geldi. Öte yandan ülkemizdeki asgari ücret rakamlarını Avrupa ülkeleri ile kıyasladığımızda arada önemli bir farkın olduğunu, insanca bir yaşam için mevcut asgari ücretin oldukça yetersiz olduğunu bir kez daha görüyoruz.

Türkiye'deki durum

Asgari ücret şu anda brüt 1.201,5 lira, “net ise 949,07 lira”. Temmuzdan sonra da brüt 1.273,5 lira, “net 1.000,54 lira” olacak.

Brüt asgari ücretten işçi için “kesinti tutarı 252,43 lira”.

Asgari ücretin “işverene maliyeti ise 1.411,76 lira”.

Asgari ücret gelir vergisine tabi. Normalde 11 ay ilk gelir dilimine tabi oluyor. Verginin oranı da “yüzde 15”. Ancak, Aralık 2015’te asgari ücretli “ikinci gelir dilimine geçecek”. Ücretin bir kısmı “yüzde 20” vergiye tabi olacak. Böyle olunca da Aralık ayında asgari ücretlinin eline geçecek net tutar “31,12 lira daha düşük olacak”.

1400TL ile 5000 TL arasında değişen asgari ücret vaatlerine karşın Avrupa ülkelerinde ki asgari ücreti merak edenler için rakamlar şöyle:

Avrupa ve Türkiye'de asgari ücret

Sözcü Gazetesinde yer alan tabloya göre, bazı Avrupa ülkelerinde ve Türkiye’deki asgari ücret tutarı aşağıdaki şekildedir.Bu tabloya bakınca asgari ücretlinin ne durumda olduğu, Türkiye’nin Avrupa’da hangi düzeyde olduğu açık olarak ortaya çıkıyor.

asgari ucret avrupa ulkeleri

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.