logo yeni

calisanlar2 copy

ÇELİK'TEN 161 KONUYU ÇÖZME SÖZÜ

Aktif . Yayınlanma Memurlarla İlgili Diğer Haberler

 
Tv8’de Erkan Tan’ın programına konuk olan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik çalışanlara yönelik açıklamalarda bulundu, sözler verdi.
 
TAŞERON İŞÇİLER
 
Taşeron işçilerle ilgili olarak "Taşeron işçiliği konusu çözülmeli çünkü orada gerçekten emeğin sömürüsü var. 8 saatçalışması gereken vatandaş 12 saat çalıştırılıyor. Mesai ücreti, işgüvencesi, tazminat, örgütlenme hak arama yok. Sayın Başbakanımıza da arz ettim kendisi bu konuda seri olarak güncelleme istedi. Burada çok net bir çizgi çekmek gerekiyor. Kim kamunun işçisi olacak kim alt işverenin yanında çalışan işçi olacak bunların hakkı nedir insan onuruna yaraşır bir şekilde çalışma düzenin kurulması gerekiyor. Bu düzenlemeyi perşembe günü bayram dönüşü ele alacağız. Bütün tarafların ve siyasi partilerin katkılarını alacağız. Arkasından konuyu bakanlar kuruluna taşıyıp yüce meclise gelmesini sağlayacağız.Perşembe günü hem Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde grubu bulunan siyasi partilerden bu işe duyarlı olan arkadaşların katılımı hem de sosyal tarafların katılımıyla taşeron işçilerinin veya alt işverenin yanında çalışan işçilerin yaşadıkları sıkıntıları gidermeye yönelik düzenlemeyi de hemen bayramdan sonra başlatacağız." dedi.
 
EMEKLİLİK YAŞI
 
Son günlerde emeklilik yaşının artırılması ile ilgili haberlerle ilgili olarak Çelik, "Erken emekli yaparsak çocuklarınız bana beddua eder. 2036 yılında 60 yaş emekliliği tamamlanacak. Dünyada şuanda 62-65 yaş emekliliği  yaşıyor şu anda. İnsanımızı memnun etmek biz de hükümet olarak isteriz 42 yaşında emekli olun ama ben inanıyorum o 42 yaşında emekli olacak olan Fatma hanımın Ahmet beyin çocukları bize beddua ederler. Çünkü emekli olan insan evde oturmayacak. Çalışacak. Bu da işverenin işine geliyor kayıt dışı çalıştırıyor ve kayıt dışı olduğu için yeni işe başlaması gereken 22 yaşındaki delikanlıya iş bulmakta zorlanıyoruz." dedi.
 
MEMURUN 161 SORUNUNU DA ÇÖZECEĞİZ
 
Kasım ayında toplanacak Kamu Personeli Danışma Kurulunda görüşülecek olan 161 konuyu çözeceklerini söyleyen Bakan Çelik şöyle konuştu:
 
"Memurlar ile bu dönemde ilk toplu sözleşmeyi yaptık. Kamu çalışanlarıyla ilk toplu sözleşmemizi geçen yıl gerçekleştirdik. O toplu sözleşmede 161 madde çıktı. Bunlar ağırlıklı olarak devlet memurlarımızın, kamu personelinin yaşadığı sorunlar. Toplu sözleşmeye konu olmayan ayrıca sorunlar çıktı. Bu sorunlarla ilgili danışma kurullarımız var. Kasım ayında başlıyoruz. Yeni Toplu Sözleşmeye kadar 161 sorunu nasıl çözeriz diye o sözleşmeye zemin oluşturacak toplantılara başlıyoruz şimdi. Bu da personel sisteminde sıkıntı olduğunu ortaya koyuyor."
 
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Çelik' in çözeceğiz dediği konular arasında 2005'ten sonra göreve başlayan memurlara 1 derece verilmesi, memurlara grev hakkı verilmesi,  sözleşmeli personel ile 4-C kapsamındaki geçici personelin kadroya atanması, mobbinge yönelik yasal düzenleme yapılması gibi çözümü pek mümkün görünmeyen konular var. Biz de memurunyeri.com olarak Bakan Çelik' in bu konuları çözüp çözmediğinin takipçisi olacağız.
 
logokucuk

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.