logo yeni

AYRILDIĞI KURUMA KARŞI GÖREV ALMA YASAĞINA UYMAYANLAR TESPİT EDİLEMİYOR MU?

Aktif . Yayınlanma Memurlarla İlgili Diğer Haberler

personel 82002 yılından itibaren görevinden ayrılmış olan kamu personelinden, 2531 sayılı “Kamu Görevlerinden Ayrılanların Yapamayacakları İşler Hakkında Kanun”a aykırı hareket edenlerin olup olmadığı sorusuna Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk ÇELİK’ten ilginç bir cevap geldi.

Ayrıldığı kuruma karşı görev alma yasağı şeklinde de adlandırılan düzenlemenin, 2002 yılından bu yana görevlerinden ayrılmış kamu görevlileri hakkında nasıl işletildiği konusunda soru önergesi veren Milletvekili Mahmut TANAL’a, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk ÇELİK imzasını taşıyan yazı ile verilen cevapta “Bakanlığımızda kamu kurum ve kuruluşlarından herhangi bir nedenle ayrılan personele ilişkin bir bilgi bulunmamaktadır.” denildi.

2531 sayılı Kanun ne diyor?

2531 saylı “Kamu Görevlerinden Ayrılanların Yapamayacakları İşler Hakkında Kanun”, görevlerinden ayrılan (istifa, emeklilik, görev son verme gibi) kamu görevlilerinin, kurumlarından ayrıldıktan sonra, önceki 2 yıl içerisinde yapmış oldukları görevlere ilişkin konularda, ayrıldığı kurum ile doğrudan ya da dolaylı olarak iş ilişkisine girmesini 3 yıl süre ile yasaklarken, bu yasağa uymayanların 6 aydan 2 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılacağına da hükmediyor. Konuya ilişkin ayrıntılı yazımız için tıklayınız …

Soru önergesine verilen cevap ne anlama geliyor?

Görevden ayrılan kamu görevlilerine ait bilgilere Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından ulaşılamıyorsa, başka bir bakanlığında bu bilgilere ulaşabileceğinin beklenemeyecek olması nedeniyle, Kamu Görevlerinden Ayrılanların Yapamayacakları İşler Hakkında Kanun hükümlerine kimlerin aykırı hareket ettiğinin bilinmesinin ve yasağa uymayanlar hakkında yaptırımın uygulanmasının da mümkün olamayacağı bir durumla karşılaşılmış olacaktır.

Milletvekili TANAL hangi soruları sormuştu?

1-2002 senesinden işbu önerge tarihine kadar kaç kamu personeli muhtelif sebeplerden işten ayrılmıştır?      

2- İşten ayrılan kamu personellerinin işten ayrılmadan önceki pozisyonları nelerdir? İşten ayrıldıktan sonra kaç tanesi özel şirkette çalışmaya başlamıştır? Bu kişiler kimlerdir? Hangi özel şirketlerin hangi pozisyonlarında çalışmaya başlamışlardır? Bu şirketlerin faaliyet ve amaçları nelerdir? Bu kişiler hangi tarihte kamu personeli oldukları işten ayrılıp hangi tarihte bu özel şirketlerde çalışmaya başlamışlardır?

3- İşten ayrılan kamu personellerinden kaç tanesi serbest olarak çalışmaya başlamıştır? Bu kişiler kimlerdir? Bu kişiler hangi tarihte kamu personeli oldukları işten ayrılıp hangi tarihte kendi işlerinde çalışmaya başlamışlardır?

4- 2531 sayılı Kamu Görevlerinden Ayrılanların Yapamayacakları İşler Hakkında Kanun’a aykırı olarak çalışan eski personel mevcut mudur? Bu kişiler kimlerdir? Hangi tarihlerde, hangi kurumlardan ve görevlerden ayrılıp, hangi tarihlerde hangi firmaların hangi pozisyonlarında görev almışlardır? Veya hangi işleri kurmuşlardır?

5- Bu kişiler hakkında herhangi bir cezai işlem yapılmış mıdır? Bu işlemler nelerdir?

6- 2531 sayılı yasaya aykırı işlem yaptığı için bugüne kadar kaç kişi hakkında işlem yapılmıştır? Bu kişiler kimlerdir? Kamuda hangi pozisyonlardan ayrılıp nerelerde çalışmaya başlamışlardır?

7- 2531 sayılı yasaya aykırı faaliyetlerde bulunan kişiler hakkında, yasal işlem yapılmamasının sebepleri nelerdir?

Sitemizden yapılan alıntılara "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi gereklidir.

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.