logo yeni

DİSİPLİN AFFI BEKLEYEN MEMURLAR HAYAL KIRIKLIĞI YAŞADI

Aktif . Yayınlanma Memurlarla İlgili Diğer Haberler

mutsuz14 Şubat 2005 tarihinden sonra işlenmiş fiillerden dolayı verilmiş disiplin cezalarının affı yönünde Devlet memurlarında yaratılan beklentinin karşılanması için Hükümet tarafından adım atılmadı.

Devlet memurları hakkında, 14 Şubat 2005 tarihinden önce işlenmiş oldukları fiil veya haller sebebiyle verilen disiplin cezaları çeşitli yasal düzenlemelerle affedilmiş olması ve bu durumdan hareketle yapılan açıklamaların da etkisiyle, söz konusu tarihten sonra işlenmiş fiillerden dolayı verilmiş disiplin cezalarının da affedileceği yönünde beklenti oluşmuştu. Bu beklentinin, Meclis tatile girmeden önce Hükümet tarafından karşılanacağı düşünceleri ise boş çıktı.

Ancak, AKP’nin iktidarda bulundu dönemlerde Devlet memurları hakkında verilmiş disiplin cezalarının yine aynı iktidar döneminde affedileceğine fazla ihtimal vermediğimizi ifade etmeye çalışmıştık. Gelinen aşamada, genel bir disiplin affı çıkarılması yönünde herhangi bir adım atılmadan, Meclis tatile girdi ve 7 Haziran 2015 Milletvekili Genel Seçimi çalışmalarına geçildi.

Daha önce çıkarılan disiplin afları

**23 Nisan1999 tarihinden önce işlemiş oldukları fiil ve hallerden dolayı Devlet memurlarına verilmiş disiplin cezaları, 4455 sayılı Memurlar ile Diğer Kamu Görevlilerinin Disiplin Cezalarının Affı Hakkında Kanunla affedilmişti.

**23 Nisan 1999 - 14 Şubat 2005 tarihleri arasında işlemiş oldukları fiil ve hallerden dolayı Devlet memurlarına verilmiş disiplin cezaları, 5525 sayılı Memurlar ve Diğer Kamu Görevlilerinin Bazı Disiplin Cezalarının Affı Hakkında Kanunla affedilmişti.

**02.08.2013 tarihinde yürürlüğe konulan 6495 sayılı Kanunla;  28/2/1997 tarihinden sonra aldıkları disiplin cezaları nedeniyle memuriyetten çıkarılanlar ile kılık kıyafet düzenlemelerine aykırı davrandıkları için aldıkları disiplin cezalarına istinaden 1.1.1990 tarihinden sonra görevlerine son verilmiş aday memurların yeniden memuriyete dönmelerine imkan tanınmıştı.

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.