logo yeni

MEB ADAY ÖĞRETMENLERİN SINAVINDA TORPİL GEREKECEĞİ İDDİALARINA NE DEDİ?

Aktif . Yayınlanma Memurlarla İlgili Diğer Haberler

ogretmenMilli Eğitim Bakanlığı, Öğretmen Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliğinde yapılan düzenleme sebebiyle öğretmen atamalarında keyfilik ve torpil olacağı iddialarına cevap verdi.

Yönetmelikte yapılan değişiklik sonrasında aday öğretmenlerin, öğretmenliğe atanması sürecinde konan sözlü sınav uygulamasının sübjektif uygulamalara kapı açacağı eleştirilerine cevap veren Milli Eğitim Bakanlığı, düşük puanların belgelendirilmesi gerekeceğini belirtti.

Göreve son verme önceden de vardı

Aday öğretmenlerin, daha önce 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu'nun ilgili hükümleri çerçevesinde üç aşamalı adaylık eğitimine tabi tutuldukları, eğitimler sonunda yapılan sınavlarda başarılı olanların, adaylıklarının kaldırıldığı hatırlatılan açıklamada, eğitimlerin herhangi birinde iki defa başarısız olanların ise görevine son verildiği belirtildi.

Öğretmenler için özel düzenleme gerekiyordu

Devlet Memurları Kanunu'ndaki düzenlemelerin, tüm memurları kapsayıcı nitelikte olduğundan, öğretmenler için özel hükümler içeren ayrı bir düzenlemeye ihtiyaç duyulduğu ifade edilen açıklamada, bu kapsamda Milli Eğitim Temel Kanunu'nun 43. maddesinde, 6528 sayılı Kanun'un 5. maddesiyle yapılan değişiklikle aday öğretmenlerin, öğretmenliğe atanmalarına yönelik hususların düzenlendiğine işaret edildi.

Öğretmenliğe atama 3 aşamalı

Öğretmen Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği'ndeki, aday öğretmenlere yönelik hususlarında bu kapsamda düzenlendiği belirtilen açıklamada, aday öğretmenlerin önce performans değerlendirmesine tabi tutulacağı, başarılı olanların yazılı sınava ve gerek görülmesi halinde de sözlü sınava alınacağı anımsatıldı.

Performans kriterleri olmazsa olmaz

Performans kriterlerine bakıldığında; kriterlerin, öğretmen olabilmenin olmazsa olmaz niteliklerinin ölçülmesinden ibaret olduğunun görüleceği kaydedilen açıklamada, "Dolayısıyla söz konusu kriterler üzerinden yapılan değerlendirmede yetersiz puan alanlar zaten öğretmen olabilme niteliklerine sahip olmayan adaylardan oluşacaktır. Öğretmen olma niteliklerini taşımayanların asıl öğretmen olarak atanmalarının eğitime yapılan en büyük kötülüklerden olacağı ve bunun herkes tarafından böyle görüleceği kuşkusuzdur" değerlendirilmesinde bulunuldu.

Düşük notlar mutlaka belgeye dayandırılacak

Düzenlemenin objektif olmadığı ve keyfi olarak yapılacağı iddiasının da gerçek dışı olduğu kaydedilen açıklamaya şöyle devam edildi:

"Zira yönetmelikte, performans kriterlerinden verilecek düşük notların mutlaka belgeye dayandırılması gerektiği hüküm altına alınmıştır. Değerlendirmenin üç ayrı unvanlı personel tarafından yapılması da değerlendirmenin ciddiyeti konusunda bir fikir vermektedir. Dolayısıyla düzenlemenin nesnelliği konusunda kuşkuya düşülecek herhangi bir durum söz konusu değildir.

Sonuç itibarıyla düzenlemeyle yapılmak istenen, öğretmen olma niteliklerini taşıyanların öğretmenliğe atanmaları, bu nitelikleri taşımayanların ise yolun başında sistemin dışına çıkarılmalarıdır. Dolayısıyla öğretmenlik niteliklerini taşıdığına inanan aday öğretmenlerin kuşkuya kapılmalarını gerektirecek herhangi bir durum söz konusu değildir."

Değerlendirmemiz

Milli Eğitim Bakanlığının bu cevabına rağmen, ülkemizde subjektif değerlendirmelere kapı açan sözlü sınav gibi her uygulamanın kötüye kullanıldığı yıllardır yaşanan deneyimle ortadadır. Memurunyeri.com olarak düşüncemiz, sözlü sınav vb. uygulamalarda gelen performans kriterlerinin nasıl belgelendirileceği hususunun açık olmadığı ve suistimal edileceği yönündedir.

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.