logo yeni

ASTINI VEYA ÜSTÜNÜ AŞAĞILAYAN MEMURUN BAŞINA NE GELİR?

Aktif . Yayınlanma Memurlarla İlgili Diğer Haberler

mobbingDevlet memurlarının, astlarına veya üstlerine karşı aşağılayıcı ya da küçük düşürücü hareketlerde bulunmaları, memuriyetten çıkarılmaları sonucunu da doğurabilecek yaptırımlarla karşılaşmalarına sebep olabilmektedir.

657 sayılı Devlet Memurları Kanununda, işlenen fiil ve halin niteliği ile ağırlık derecesine göre verilecek disiplin cezaları 5 grupta toplanırken, ağırlık bakımından ikinci sırada belirlenen kademe ilerlemesinin durdurulması cezasının verilmesini gerektiren haller arasında “Amirine veya maiyetindekilere karşı küçük düşürücü veya aşağılayıcı fiil ve hareketler yapmak” da yer almıştır.

Astını veya üstünü aşağılayan memurun karşılaşacağı yaptırımlar

657 sayılı Kanun, amirine veya maiyetindekilere karşı küçük düşürücü veya aşağılayıcı fiil ve hareketlerde bulunan memur hakkında kademe ilerlemesinin durdurulması cezası verileceğine hükmetmiştir.

Amirine veya maiyetindekilere karşı küçük düşürücü veya aşağılayıcı fiil ve hareketlerde bulunduğu için kademe ilerlemesinin durdurulması cezası verilen memurun;

-Geçmiş hizmetleri sırasındaki çalışmalarının olumlu olması ve ödül veya başarı belgesi almış olması halinde, hakkındaki ceza aylıktan kesme cezası şeklinde uygulanabilir.

-Öğrenim durumu itibariyle yükselebileceği derecenin son kademesinde bulunması halinde, brüt aylığının 1/4’ü-1/2’si arasında kesinti yapılarak ceza uygulanır. Bu memurun yeniden kademe ilerlemesinin durdurulması cezası alması halinde ise görevine son verilir.

-Kademe ilerlemesinin durdurulması cezası almasına sebep olan fiil veya hali 10 yıl içinde (özlük dosyasından silinmesi için geçmesi gereken süre) tekrar işlemesi veya kademe ilerlemesinin durdurulması cezasını gerektiren farklı fiil veya halleri üçüncü defa işemesi hallerinde Devlet memurluğundan çıkarılır.

-Daire başkanı kadrosunda, daire başkanı kadrosunun dengi ve daha üstü kadrolarda, bölge ve il teşkilatlarının en üst yönetici kadrolarında, düzenleyici ve denetleyici kurumların başkan ve üyeliklerinde, vali ve büyükelçi kadrolarında bulunuyor olması halinde, bu görevlerden alınması gerekir.

-10 yıl boyunca; daire başkanı kadrolarına, daire başkanı kadrosunun dengi ve daha üstü kadrolara, bölge ve il teşkilatlarının en üst yönetici kadrolarına, düzenleyici ve denetleyici kurumların başkanlık ve üyeliklerine, vali ve büyükelçi kadrolarına ataması yapılmaz.

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.