logo yeni

DİSİPLİN AMİRİ SORUŞTURMACI (MUHAKKİK) OLAMAZ

Aktif . Yayınlanma Memurlarla İlgili Diğer Haberler

adalet5Antalya 2. İdare Mahkemesi disiplin amirinin soruşturmayı kendisinin yaparak soruşturma sonucunda kınama cezası vermesine ilişkin işlemi iptal etti.

Dava; Akdeniz Su Ürünleri Araştırma Üretme ve Eğitim Enstitüsü Müdürlüğü'nde görev yapan bir personelin, disiplin amiri tarafından 657 sayılı Kanun’un 125/B maddesi uyarınca kınama cezası ile cezalandırılmasına ilişkin işlemin iptali istemiyle açılmıştı.

Disiplin amirinin soruşturmayı yapması objektiflik ilkesine aykırı

Mahkeme kararında, disiplin cezasına dair işlemlerin sağlıklı ve objektif olmasının, cezayı veren disiplin amiri veya kurullarının olayı tarafsız olarak değerlendirebilmeleri ile mümkün olduğunu, disiplin amirinin soruşturmayı yaparak soruşturma sonucunda amir olarak disiplin cezası vermesi halinde uygulanan cezanın objektiflik ve tarafsızlık ilkelerini ihlal edeceğini belirtti.

Disiplin hukuk ilkelerine aykırı

Antalya 2. İdare Mahkemesi, disiplin amiri dışında bağımsız bir muhakkik tayin edilmek suretiyle soruşturmanın yapılması ve bu soruşturma sonucunda hazırlanan raporun disiplin amiri tarafından değerlendirilip yetkisi dahilindeki disiplin cezasının takdir edilmesi gerekirken, doğrudan disiplin amirince davacının savunmasının istenip, sonrasında olayla ilgili kişinin ifadesini aldıktan sonra aynı disiplin amiri tarafından. ceza verilmesinde disiplin hukuku ilkelerine uyarlık görülmediği kararını vererek işlemi iptal etti.

Mahkeme kararı

Sitemizden yapılan alıntılara "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi gereklidir.

memurunyeri

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.