logo yeni

657 SAYILI KANUN REFORMU SONRAKİ HÜKÜMETE KALDI

Aktif . Yayınlanma Memurlarla İlgili Diğer Haberler

memur3Kadın Yönetici ve Kadın Çalışanlar Dayanışma Derneği (KAYÇAD) tarafından Rixos Otel'de düzenlenen panele katılan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk ÇELİK, en geç Ekim ayında 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun yeni baştan ele alınması gerektiğini belirtti.

Çelik, çalışanın kendini güvende hissetmesi gerektiğini belirterek, “Çalışanlar bu güvenli ortamla buluşmadığı sürece çalışanlardan verim almak mümkün değil. Kendisini sağlık açısından kendisini sosyal güvenlik açısından kendisini örgütlenme açısından ve güvenli ortamda çalışma açısından haklar açısından güvende hissetmiyorsa bu çalışandan performans almak mümkün değil. Onun için mevcut bu alt yapılar oluşmadan performansa dayalı herhangi bir çalışmayı gerçekleştirmemiz şu anlama geliyor; netice almak istemiyorum ben bu personelimden anlamını taşır.” dedi.

12 yıl önce acil eylem planına girmişti

2003 yılında Ak Parti iktidarının ilk yılında ele alınan acil eylem planında 657 sayılı Devlet Memurları Kanunun değiştirilmesi gerektiği belirtilerek, ilk icraatlar arasında yer alacağı belirtilmişti.

Aradan geçen 12 yıllık süre sonunda, Bakan Çelik, 657 sayılı Kanun reformuna ilişkin olarak, “Bunun yanında bizim bildiğiniz gibi konu kamu hizmetlerinde performans olduğu için kamu çalışanlarını yakından ilgilendiren 657 Sayılı Devlet Personel Kanunumuzdaki tablo çok iç açıcı bir tablo değil. 657 Sayılı Kanunumuz gerçekten çağın gerisinde bir kanun. Bir başka ifadeyle yamalı bohça bir kanun. Şimdi bu şekilde verimlilikten uzak bir yasanın mutlak surette reforme edilmesi yeni baştan ele alınması gerekiyordu. Belki de bu dönem içerisinde bu kadar mevzuat değişikliğini, bu kadar Türkiye'nin geleceğe koşmasını, kayıp zamanları telafi etmesi konusunda bu kadar yaygın bakanlıklarla çalışma hayatıyla ilgili düzenlemeler yapılırken eksik kalan bir alanın personel sistemindeki reformun yapılamamasıdır. Tabi bir seçimin arifesindeyiz. Yeni dönemde görev alacak olan kabinenin ve görev alacak alan Sosyal Güvenlik Bakanının bu alanda Ekim ayı ile birlikte 657 Sayılı Devlet Personel Kanun reformunun aciliyetini burada özellikle vurgulamak istiyorum. Devlet Personel Kanununda yapılacak olan çağın gereklerini karşılayacak düzenlemeler çok açık ifade ediyorum; çalışanın performansını daha da arttıracak, verimliliğini daha da arttıracaktır.” ifadelerini kullandı.

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.