logo yeni

KADIN MEMURA VERİLMESİ DÜŞÜNÜLEN YARI ZAMANLI ÇALIŞMA HAKKI ARTIRILDI

Aktif . Yayınlanma Memurlarla İlgili Diğer Haberler

memur 7Aile Paketi olarak bilinen torba yasanın TBMM Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonundaki görüşmelerinde bazı değişiklikler kabul edildi.

Gerçekte adı “Ailenin ve Dinamik Nüfus Yapısının Korunması Amacıyla Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı” olan torba yasada analık izni biten memurların birinci çocukta 2, ikinci çocukta 4 ve üçüncü çocukta 6 ay olarak öngörülen yarı zamanlı çalışma süresi verilen önergeyle değiştirildi. Buna göre, yasa tasarısı Genel Kurul’un önüne “tüm doğumlar için yarı zamanlı çalışma süresi 6 aya kadar” şeklinde değiştirilmiş olarak gelecek.

Aile paketi olarak bilinen torba yasa tasarısının kabul edilmesi durumunda, doğum izni ve yarım zamanlı çalışma hakları 1 Ocak 2015 tarihinden itibaren yürürlüğe girecek.

Ayrıca terörle mücadele kapsamında hayatını kaybeden çocukların kardeşlerinin yanı sıra anne ve babalarının da istihdam hakkından yararlanmasına ilişkin düzenleme yapıldı.

Komisyonda kabul edildiği haliyle Aile paketi torba kanun tasarısına göre kadın memurlarla ilgili son durum şöyle oldu;

-Analık izni biten kadın memur istemesi durumunda tüm doğumlarında yazı zamanlı olarak 6 aya kadar çalışabilecek.

-Çocuğu olan memur anne ve baba, çocuk mecburi ilköğretim çağının başladığı tarihi takip eden ay başına kadar yarım zamanlı çalışma talep edebilecek. Bu şekilde yarım zamanlı olarak çalışmayı talep eden memurlara, fiili çalışmaya bağlı ödemeler hariç olmak üzere mali haklarla, sosyal yardımlarına ilişkin her ödeme unsurunun yarısı ödenecek.

-Evlat edinen memurlar da aynı haklardan yararlanacak.

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.