logo yeni

calisanlar2 copy

MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI TİCARETHANE Mİ OLDU?

Aktif . Yayınlanma Memurlarla İlgili Diğer Haberler

Milli Eğitim Bakanlığının yeni kurmuş olduğu mobil bilgi sisteminden faydalanmak için ücret ödeme zorunluluğu getirilmesi tepkilere neden oldu.

Daha önce ücretsiz olarak sunulan hizmetin sms haline dönüştürülmesi ve ücret talep edilmesi konusunda ki tepkileri dile getiren Türk Eğitim Sen konu ile ilgili şöyle açıklama yaptı:

"Milli Eğitim Bakanlığı Mobil Bilgi Servisi adıyla yeni bir sistem oluşturdu. Bu yeni sistem paralı bir sistem olarak organize edildi.

Daha önce, velilerimiz, veli bilgi sistemine ücretsiz olarak girebiliyor, öğrencisinin devam devamsızlık durumu, yazılı notları, yazılı sınav tarihlerini her hangi bir ödeme yapmaksızın takip edebiliyordu.

Yeni oluşturulan Mobil Bilgi Sistemi, öğrenci ile ilgili bilgileri cep telefonuna yönlendirebilecek. Öğrenci velileri ayda ödeyecekleri 2 TL karşılığında, bu bilgiler sms yoluyla kendilerine ulaşacak. Ancak, oluşturulan yeni sisteme giren her veli her sorgulama yapmak istediğinde ayrıca 1 TL daha ücret ödeyecek.

İlk bakışta çok küçük bir ücret gibi görülmekle birlikte 16 milyon öğrenci velisinin toplamda ne kadar ücret ödeyeceğini varın siz hesap edin. Bilhassa, sistemden her sorgulama yapanın 1 TL ödemek zorunda kalacak olması, toplamda çok ciddi bir yekun tutacaktır.

Türk Eğitim Sen olarak, bu tür hizmetlerin ücretsiz olarak verilmesi gerektiğini düşünüyoruz. Ücretsiz ders kitabı dağıtılan bir ülkede, velilerimizin öğrenci takibini yapmak için ücret ödemek zorunda bırakılması ne kadar doğru bir yaklaşımdır? Kaldı ki, velilerimizin öğrenci takibini yapabilmesi eğitim öğretimde başarının ana anahtarı değil midir? Hem öğrenci velilerinden öğrencilerini takip etmelerini isteyecek, bunun çok önemli olduğunu söyleyeceğiz, hem de bunun için para talep edeceğiz. Bu büyük bir çelişki değil midir?

Türk Eğitim Sen olarak soruyoruz, toplanan bu paralar kime, ya da nerelere gidecektir? MEB’in birilerini zengin edip etmediğini de öğrenmek istiyoruz. Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer’den bu sorularımıza cevap bekliyoruz. Sizden önceki Milli Eğitim Bakanları bu işleri ücretsiz yapmayı başardılar, siz neden ücret alıyorsunuz?

TÜRK EĞİTİM SEN GENEL MERKEZİ"

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.